Reklama
Reklama

Dworzec PKP: nowy peron do rozbiórki

Rozpoczęcie budowy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w czerwcu oznacza, że trzeba będzie rozebrać świeżo wyremontowany peron III Dworca Głównego.

Modernizacja peronów 1, 2 i 3 poznańskiego Dworca Głównego rozpoczęła się w kwietniu ubiegłego roku. W ramach tych prac wymieniona została nawierzchnia toru, zmodernizowano zadaszenie peronu oraz naprawiono system odwodnienia, co pozwala uniknąć zalewania wodą opadową tunelu łączącego poszczególne perony poznańskiego dworca.

Prace jeszcze się nie zakończyły. Obecnie robotnicy pracują na peronie II. Kontynuacja modernizacji będzie się już jednak odbywać w porozumieniu z wykonawcą nowego dworca. Koszt całej inwestycji oszacowano na ok. 42 mln zł.

Mimo to, już teraz wiadomo, że świeżo wyremontowany peron III trzeba będzie częściowo rozebrać, gdy rozpocznie się budowa ZCK. Pod nawierzchnią peronu znajdą się bowiem fundamenty nowego budynku.

Modernizowane perony będą integralną częścią Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego
- mówi Zbigniew Wolny z PKP Zakład Linii Kolejowych. Zostaną po prostu przykryte budynkiem - dodaje.

Dlaczego nie czekano z remontem peronu III? Proszę pamiętać, że budowa ZCK i nasza inwestycja obejmująca m.in. modernizację peronów, budowę systemu odwodnienia i remont torów, to dwie zupełnie inne sprawy. Pierwsza decyzja w sprawie naszej inwestycji zapadła już w marcu 2008 roku. W tym samym roku podpisaliśmy umowę z wykonawcą remontu. W kwietniu ubiegłego roku rozpoczął się remont peronu trzeciego, który trwał do października. A przypominam, że umowa w sprawie ZCK została podpisana dopiero w czerwcu 2010 roku i dopiero wtedy myślano o szczegółowym projekcie budynku - informuje Wolny. My naszą inwestycję musimy zakończyć do grudnia bieżącego roku. Do tego zobowiązuje nas umowa i tak mamy rozdysponowane środki - kończy.

Przypomnijmy, że firma Trigranit, która wybuduje ZCK, prace rozpocznie w czerwcu bieżącego roku. Obiekt ma kosztować 160 milionów euro. Jego pierwsza część zostanie oddana do użytku przed Euro 2012. Obecnie trwają prace rozbiórkowe przy budynku Dworca Głównego PKP.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
13.53 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro