Reklama

Gimnazjaliści zaczynają egzaminy: dziś część humanistyczna

We wtorek uczniowie trzecich klas gimnazjów przystępują do pierwszej części egzaminu gimnazjalnego. Na zmierzenie się z pytaniami z zakresu historii, wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego, plastyki i muzyki uczniowie mają 120 minut.

Egzamin gimnazjalny składa się z trzech części i trwa 3 dni. We wtorek uczniowie piszą sprawdzian z wiedzy humanistycznej. W środę podejdą do części matematyczno-przyrodniczej, a w czwartek - zmierzą się z wybranym językiem obcym.

Dwie pierwsze części egzaminu będą miały wpływ na przyjęcie ucznia do szkoły ponadgimnazjalnej. Najlepsi mają największe szanse na dostanie się do wybranych liceów. Test z języka obcego ma tylko wykazać na jakim poziomie dany uczeń zna wybrany język. Wynik z trzeciej części egzaminu nie wpłynie na decyzję o przyjęciu do liceum.

Aby ukończyć edukację w gimnazjum, trzeba podejść do egzaminu końcowego. Jeśli uczniowi nie uda się go zdać, ale posiada dobre wyniki w nauce na świadectwie - kończy szkołę. Oznacza to jednak, że może mieć problem z dostaniem się do dobrej szkoły ponadgimnazjalnej. Niestety, taki uczeń nie może ponownie podejść do sprawdzianu.

Gimnazjaliści piszą egzamin podobnie jak licealiści maturę. Test jest kodowany, a następnie sprawdzany przez Okręgowe Komisje Edukacyjne. Wyniki zostaną przekazane szkołom w połowie czerwca. Te z ubiegłego roku nie były zbyt optymistyczne.

W całej Wielkopolsce do egzaminu gimnazjalnego podchodzi blisko 40 tysięcy uczniów.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
14℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
8.86 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro