Reklama
Reklama

The Krasnals: krzyż stanął na Cytadeli, każdy może taki mieć!

Grupa artystyczna The Krasnals postanowiła uczcić rocznicę katastrofy Smoleńskiej. Na Cytadeli, tuż przy rzeźbie Nierozpoznani Magdaleny Abakanowicz pojawił się czarny krzyż. Krasnale chcą też umożliwić Polakom walczącym o krzyż posiadanie własnego, na swój użytek.

Udało nam się ustalić tylko tyle, że The Krasnals nie chcieli ustawiać krzyża 10 kwietnia, by nie wywołać niepotrzebnego zamieszania. Czarny krzyż pojawił się więc przy Nierozpoznanych w poniedziałek wcześnie rano. Na swoim blogu grupa podpisała zdjęcia krzyża i rzeźby Abakanowicz w ten sposób: The Krasnals & Magdalena Abakanowicz "NIEROZPOZNANI: 1940 Katyń / 10 kwietnia 2010 Smoleńsk".

Kim są The Krasnals? Tego nie wie nikt. Opisują siebie jako grupa artystyczna prowadząca dywersyjną działalność w dziedzinie sztuki. Występują anonimowo, zawsze w maskach. Ich aktywność można zdefiniować jako performance bloggerowy. Są wyrazem epoki bloggerowej, anonimowych wpisów na forach, będących ważnym, ale pomijanym głosem w dyskursie. Ich twórczość ma charakter polityczny, społeczny, przede wszystkim jednak stanowi krytykę rynku sztuki oraz ideologii towarzyszących wytwarzaniu sztuki. Jest postrzegana jako kontynuacja sztuki krytycznej. W ich CV czytamy: Lubią powoływać się na Jana Matejkę twierdząc, że także maluje ku pokrzepieniu serc.

Działają od 2008 roku, jednak dopiero teraz wzbudzili prawdziwą sensację przedstawiając "styropianowy krzyż dla każdego":

Firma The Krasnals wprowadza na rynek nowy towar. W jej ofercie pojawia się rzeźba - krzyż. Produkt skierowany jest zarówno do zwolenników jak i przeciwników. Dzięki wysokiej jakości oraz nano-technologii umożliwia posiadaczowi zarówno czczenie i profanowanie go. The Krasnals wychodzą z tą ofertą naprzeciw wszystkim co toczą walkę o krzyż. Teraz każdy może mieć swój krzyż w domu. Zapobiega to waśniom pomiędzy ludźmi.

Oficjalny blog The Krasnals znajdziesz TUTAJ

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
7.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro