Reklama
Reklama

Przygodzice: jest pierwsze jajo u bocianów "z Internetu"

Setki tysięcy osób z całego świata ogląda w Internecie relację na żywo z gniazda bocianów umieszczonego w Przygodzicach pod Ostrowem Wlkp. W nocy w gnieździe pojawiło się pierwsze jajo!

Strona internetowa www.bociany.ec.pl cieszy się niesłabnącą popularnością już od 6 lat. To właśnie tutaj można podglądać życie najsłynniejszych bocianów w Polsce, mieszkających w miejscowości Przygodzice pod Ostrowem Wielkopolskim. A wszystko dzięki kamerze umiejscowionej nad gniazdem ptaków.

Każdego dnia losy bocianiej pary śledzą setki tysięcy osób z Polski, Niemiec, USA, Japonii, Wielkiej Brytanii, Kanady i blisko 200 innych państw. Pierwsze jajo, które pojawiło się w gnieździe w nocy z wtorku na środę już wywołało sensację wśród internautów i ornitologów. Kolejne mają się pojawiać w odstępach mniej więcej dwóch dni.

Obserwacja bocianów jest możliwa dzięki projektowi "Blisko bocianów". Korzystają na tym nie tylko ornitolodzy, ale też studenci. Na poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym powstała już praca magisterska na temat biologii lęgowej bocianów. Napisano ją na podstawie obserwacji zapisu kamery.

Ile młodych bocianów wykluje się w tym roku? Tego nie wie jeszcze nikt. Patrząc jednak na wyniki z lat ubiegłych - jaj może być pięć. W sumie w latach 2006 - 2010 w obserwowanym gnieździe z 25 jaj wykluły się 23 pisklęta. 12 z nich odleciało.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
16℃
Poziom opadów:
11.4 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
16.78 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro