Reklama
Reklama

Tramwaj na Franowo: wykonawca rusza na budowę

4 kwietnia wykonawca trasy tramwajowej na Franowo rozpoczyna prace przy ulicy Piaśnickiej. Ciężki sprzęt pojawi się na budowie jednak dopiero po 10 kwietnia.

Trasa na Franowo coraz bliżej! Dziś mamy pierwszy dzień robót na budowie trasy tramwajowej na Franowo - mówi Gerard Masłowski z Infrastruktury Euro Poznań 2012. Nadzór Budowlany jest już powiadomiony, wszystko jest zapięte na ostatni guzik - zapewnia. Wykonawca w tym tygodniu zajmie się ogradzaniem terenu przy ul. Piaśnickiej, na którym pojawi się tunel, a także przyłączami. Na miejscu postawione będą również kontenery, czyli utworzona zostanie baza dla pracowników - dodaje. Natomiast już po 10 kwietnia na budowę wjedzie ciężki sprzęt.

Wciąż nie są znane szczegóły zmian w ruchu kołowym w okolicach budowy trasy na Franowo. Trzeba jednak pamiętać, że wykonawca nie będzie przez cały okres budowy utrudniał życia kierowcom - mówi Masłowski. Tylko na pewnych etapach budowy pojawią się zmiany w organizacji ruchu i mieszkańcy będą o nich powiadomieni - dodaje. Zanim jednak zaczną obowiązywać, musi je najpierw zatwierdzić Zarząd Dróg Miejskich - kończy.

Przypomnijmy, że wykonawcą nowej trasy tramwajowej jest konsorcjum niemieckiej firmy Bilfinger oraz krakowskiego Zakładu Urządzeń Energetycznych.

Trasa na Franowo będzie mieć 2,5 kilometra długości, z czego 1200 metrów znajdzie się w tunelu. Połączy pętlę na os. Lecha z zajezdnią Franowo, którą ma wybudować MPK. Na trasie pojawią się następujące przystanki: os. Lecha, ul. Piaśnicka, ul. Kurlandzka, Centrum Handlowe M1, ul. Szwajcarska i pętla Franowo.

Oprócz samej trasy, wykonawca w ramach inwestycji wyburzy wiadukt Chartowo i postawi tutaj zupełnie nowy obiekt. Prace z tym związane mają przebiegać tak, by kierowcy zawsze mogli się poruszać choć jedną nitką drogi. Nowy wiadukt zostanie całkowicie ukończony prawdopodobnie dopiero w 2013 roku.

Koszt robót budowlanych to blisko 225 milionów złotych. Ponad 108 milionów na tę inwestycję wyłożyła Unia Europejska.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

34℃
21℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
9.37 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro