Reklama
Reklama

Poznań wśród trzech najbardziej zadłużonych miast w Polsce

fot. mainrc/sxc.hu
fot. mainrc/sxc.hu

Poznań, Włocławek i Toruń to miasta, których zadłużenie w tym roku przekroczy 70% ich dochodów. To absolutny rekord w historii Polski.

Zgodnie z budżetem uchwalonym na rok 2011, władze Poznania wydadzą w tym roku ponad 3 miliardy 200 milionów złotych. Tylko 2,5 miliarda z tej kwoty będzie mieć pokrycie w dochodach. To oznacza, że deficyt miasta sięgnie prawie 700 milionów złotych. Dodatkowo miasto w 2011 roku pożyczy dokładnie 816 milionów złotych. Więcej nie może, bo nie pozwala na to prawo.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


Rzeczpospolita podaje, że wskaźnik zadłużenia Poznania może wynieść w tym roku nawet 72%. To i tak mniej niż w przypadku Włocławka, który może zanotować zadłużenie na poziomie 80% dochodów.

Skąd aż takie długi miast? Włodarze trzech najbardziej zadłużonych miast przyznają, że to przez inwestycje, które są dofinansowywane przez Unię Europejską. Chcą bowiem maksymalnie wykorzystać możliwości jakie daje dofianansowanie. Barbara Sajnaj, skarbnik Poznania przyznała Rzeczpospolitej, że władze stolicy Wielkopolski odpowiedzialnie planują finanse. Nawet stosunkowo wysoki dług jesteśmy w stanie bezpiecznie obsłużyć - zapewnia.

Zadłużenia polskich miast mają niewiele wspólnego z zadłużeniem europejskich stolic. I tak Berlin ma obecnie dług w wysokości 62 miliardów euro. To trzykrotność rocznych dochodów tego miasta.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
21.90 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro