Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
12 8
Reklama
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
14°C 1032 hPa
JUTRO
pogoda
12°C 1032 hPa
POJUTRZE
pogoda
16°C 1025 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Centrum: od czerwca strefa 30 km/h

KaT
piątek, 18.03.2011 r.
godz. 18.08

W centrum od czerwca ma być ciszej i bezpieczniej. Urzędnicy wprowadzają tu ograniczenie prędkości do 30 km/h. Kierowcy grzmią, że centrum będzie bardziej zakorkowane.

O chęci wprowadzenia strefy 30, a więc rejonu, w którym będzie obowiązywać poruszanie się pojazdami z prędkością nie większą niż 30 km/h, informujemy od kilku miesięcy. W czwartek poznaliśmy jednak konkrety związane z tym pomysłem.


Już od czerwca kierowcy poruszający się w rejonie pomiędzy ulicami Solną, Alejami Marcinkowskiego, ulicą Święty Marcin i aleją Niepodległości będą mogli jechać maksymalnie 30 km/h. Na wielu ciągach komunikacyjnych prędkość 30 km/h jest najbardziej efektywna - mówi Jerzy Nawrocki, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich. Nie tylko patrząc z punktu ekonomicznego, ale również z punktu szybkości. Przejazd bez zrywów, tym samym tempem, jest krótszy niż ze zrywami 60 km/h - zapewnia.

Urzędnicy zapewniają, że ze strefy 30 wyłączone będą trasy przelotowe, a więc w tym przypadku np. aleja Niepodległości. Dla kierowców to wciąż za mało. Uważają, że Poznań to zbyt duże miasto, by zmuszać kierowców do tak wolnej jazdy, która tylko zwiększy zakorkowanie tego rejonu w godzinach szczytu.

Pomysł strefy 30 w centrum miasta stosuje się np. u naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy zauważyli pewną prawidłowość - niższa prędkość w centrum, większe bezpieczeństwo na drogach. Tak samo ma być w Poznaniu. Urzędnicy przewidują, że w rejonie objętym strefą 30 rzadziej będzie dochodzić do kolizji, wypadków i potrąceń.

Dodatkowym plusem strefy 30 ma być wprowadzenie udogodnień dla rowerzystów i pieszych. Powstaną m.in. kontrapasy dla rowerzystów, które zwiększą ich bezpieczeństwo na drodze.

Pozostaje nam wierzyć, że kierowcy, którzy już teraz mają problem z przestrzeganiem przepisów, będą umieli zastosować się do nowych ograniczeń. Jeśli nie - będą musieli się liczyć z możliwością otrzymania mandatu.

Wszyscy poznaniacy mogą zgłaszać swoje uwagi do pomysłu na stronie Zarządu Dróg Miejskich (www.zdm.poznan.pl). Miasto za wprowadzenie strefy 30 we wspomnianym rejonie ma zapłacić 300 tysięcy złotych.

Reklama