Reklama
Reklama

Poznań Główny: dworzec nie jest bezpieczny?

Koncert zespołu sprzed lat w Blue Note, fot. Wikipedia
Koncert zespołu sprzed lat w Blue Note, fot. Wikipedia

Poznański Dworzec Główny nie jest wyposażony w Dźwiękowy System Ostrzegawczy (DSO). Środowy niewielki pożar w holu głównym dworca pokazał, że podczas sytuacji kryzysowej ewakuacja ludzi z budynku może się zakończyć tragicznie.

Pożar jednej małej budki z zegarkami w holu Dworca Głównego spowodował w środowe popołudnie ogromny chaos wśród pasażerów. O tym, że coś się dzieje w budynku dworca, niektórzy dowiedzieli się dopiero wtedy, gdy na miejscu pojawiła się Straż Pożarna. Choć zarządzono ewakuację, ludzie nie wiedzieli co robić. Dlaczego? Bo poznański dworzec nie jest wyposażony w Dźwiękowy System Ostrzegawczy.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Źle, że nie było informacji z megafonów - mówił w środę Pulsowi Dnia Tomasz Nowak, dyrektor Dworca Głównego w Poznaniu. To złe doświadczenie i musimy z tego wyciągnąć wnioski - dodał. Nie mogę się wypowiadać na temat DSO, ale ten dworzec nie jest przygotowany w sposób super nowoczesny, tak jak inne dworce po remontach, czy budynki nowoczesne, na tego typu akcje - przyznał Nowak.

Dźwiękowy System Ostrzegawczy to system nagłośnieniowy, który służy do głosowego powiadamiania osób znajdujących się w danym budynku o ewentualnym zagrożeniu (czy to pożarowym, czy np. terrorystycznym). Wydawane przez głośniki komunikaty w znacznym stopniu przyczyniają się do bezpiecznego i sprawnego przeprowadzenia ewakuacji.

Hieronim Węclewski, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta, przyznał, że taki system powinien funkcjonować w budynku dworca, bo ułatwia on ewakuację pasażerów w razie zagrożenia. Nie wiem, czy jest to wymóg takiego budynku - mówi. Ale na Dworcu Głównym jest nagłośnienie, przez które pasażerowie są informowani o przyjazdach i odjazdach pociągów. Na terenie dworca działa kilka spółek i myślę, że stworzenie takiego systemu ostrzegania trzeba po prostu zorganizować między sobą - kończy.

Nie udało nam się dzisiaj skontaktować z naczelnikiem Wydziału Kontrolno-Rozpoznawczego KM PSP w Poznaniu. To właśnie ten wydział zajmuje się m.in. przeprowadzaniem kontroli przeciwpożarowych w obiektach na terenie miasta.

Montowanie nowego Dźwiękowego Systemu Ostrzegawczego w budynku Dworca Głównego, który za rok ma przestać pełnić swoją funkcję, wydaje się być niemożliwe. Tym bardziej, że nowy budynek Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego będzie wyposażony w najnowocześniejsze zabezpieczenia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW dla części regionu wydłuża ważność obowiązującego ostrzeżenia!
3℃
-1℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
33.55 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro