Reklama
Reklama

Czołgi będą mieć więcej miejsca

fot. CSWLad
fot. CSWLad

Muzeum Broni Pancernej zwiększa swoją powierzchnię. Już niedługo ekspozycja, która składa się m.in. z czołgów, będzie się mieścić również w ponad stuletniej stajni.

Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego, bo tak brzmi pełna nazwa tej jednostki, mieści się w Poznaniu przy ul. Wojska Polskiego. Wśród eksponatów znaleźć można czołgi lekkie, średnie i ciężkie, a także działa pancerne oraz pociągi pancerne. To jedno z najciekawszych i najlepiej wyposażonych muzeów tego typu na świecie.

Jeszcze do niedawna bolączką muzeum była niewielka powierzchnia. W najbliższym czasie problem zostanie jednak rozwiązany, gdyż Komendant CSWL przekazał instytucji kolejny budynek - stajnię z 1910 roku. Jest to jedna z najstarszych budowli na terenie koszar na Sołaczu. Ma powierzchnię 500 m2 i umożliwi rozładowanie tłoku w muzealnym garażu. Możliwe również, że dzięki temu zabiegowi do Muzeum Broni Pancernej trafią kolejne egzemplarze np. czołgów i wozów pancernych.

Prace remontowe rozpoczną się wkrótce. Muzeum wierzy, że uda się je zakończyć do końca 2011 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
35.89 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro