Reklama
Reklama

Lutycka: ekolodzy chronią migrujące żaby

fot. dariuszman / sxc.hu
fot. dariuszman / sxc.hu

Od 2008 roku w dolinie Bogdanki prowadzone są działania ekologów, które mają ograniczyć śmiertelność płazów przechodzących przez ulicę Lutycką. W tym celu w sobotę budowany będzie specjalny płotek ochraniający żaby.

Każdego roku w okresie od 1 marca do 31 maja na ulicy Lutyckiej pod kołami samochodów giną tysiące żab. Płazy dorastają po jednej stronie szosy, a rozmnażają się po drugiej. Lutycka jest ruchliwa - dziennie przejeżdża tędy 30 tysięcy samochodów, przez co wiele płazów na gody nie dociera. To niebezpieczeństwo również dla kierowców. Zdarza się bowiem, że pojazdy wpadają tu w poślizg właśnie przez setki rozjechanych na ulicy żab.

Ekolodzy rozpoczynają więc działania ochronne. W ramach mikroprojektu "Ograniczenie śmiertelności płazów przy przekraczaniu drogi krajowej nr 92 (Lutycka) w dolinie Bogdanki w Poznaniu" już w sobotę o godzinie 12.00 przyrodnicy zbiorą się w dolinie Bogdanki, by wybudować specjalny płotek z folii wzdłuż ulicy Lutyckiej. Przy płotku, który nie pozwoli płazom na wejście na drogę, wkopane zostaną wiaderka, do których żaby będą wpadać. Następnie ekolodzy będą je wyciągać, mierzyć, oznaczać ich gatunek i ostatecznie - przenosić na drugą stronę ulicy, gdzie mogą się bezpiecznie rozmnażać.

W 2009 roku podczas podobnych działań uratowano 279 płazów z czterech gatunków. Rok później było ich już dwa razy tyle - blisko 600 z aż dziesięciu gatunków. W Poznaniu występuje 12 gatunków płazów, wszystkie są pod ochroną.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
12.06 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro