Jan Kulczyk ponownie najbogatszym Polakiem
Jak każdego roku, magazyn Forbes opublikował listę najbogatszych Polaków. Na szczycie zestawienia znalazł się przedstawiciel Wielkopolski - Jan Kulczyk, którego majątek oceniono na 7,4 mld złotych. Zobacz listę najbogatszych Wielkopolan!
Lista Forbesa powstaje w oparciu o podliczenie aktywów biznesowych najbogatszych Polaków, a więc udziałów w firmach oraz środków pochodzących z transakcji. W majątku nie uwzględniono jego prywatnych składników, niezwiązanych z publiczną działalnością biznesową. Na podstawie listy zamieszczonej w magazynie można stworzyć ranking najbogatszych Wielkopolan.
1. Jan Kulczyk (1. miejsce na liście Forbesa) majątek szacowany na 7,4 mld złotych (wzrost o miliard w stosunku do roku ubiegłego), od czasu rzekomego udziału w aferze Orlenu w 2004 roku biznesmen wycofał się z krajowych inwestycji i obecnie prowadzi międzynarodowe projekty, głównie w obszarze surowców. Do najprężniej działających firm miliardera należą: Kulczyk Holding z siedzibą w Polsce oraz Kulczyk Investments mieszczący się w Luksemburgu. Inne spółki biznesmena znajdują się m.in. na Cyprze, w Austrii oraz Holandii. W najbliższej przyszłość Jan Kulczyk chce budować potężną grupę energetyczną.
2. Mariusz Świtalski (16. miejsce na liście Forbesa) majątek szacowany na 950 milionów złotych. Zajmuje się szeroko pojętym handlem. Od podstaw zbudował, a następnie sprzedał sieci sklepów Biedronka, Żabka, Eurocash. Obecnie obraca nieruchomościami i inwestuje poprzez Sowiniec FIZ i spółkę o wdzięcznej nazwie - Czerwona Torebka.
3. Jerzy Wiśniewski (18. miejsce na liście Forbesa) majątek szacowany na 915 milionów złotych. Jest prezesem i głównym akcjonariuszem poznańskiego PBG SA, olbrzymiej firmy świadczącej usługi między innymi w zakresie projektowania i wykonawstwa instalacji gazu ziemnego, ropy naftowej i wody.
4. Henryk Stokłosa z rodziną (22. miejsce) majątek szacowany na 780 milionów złotych. Obecnie czeka na osądzenie w sprawie o korupcję. Jest właścicielem imperium rolno-spożywczego, w którego skład wchodzi m.in. zakład mięsny Łmeat-Łuków. Od lutego senator.
5. Solange i Krzysztof Olszewscy (26. miejsce) majątek szacowany na 700 milionów zł. Właściciele firmy Solaris Bus & Coach z Bolechowa. Rodzinna firma Olszewskich zajmuje się produkcją autobusów oraz tramwajów, którymi jeżdżą mieszkańcy wielu polskich miast. Solaris wyprodukował również pojazdy dla Dubaju oraz aglomeracji europejskich.
6. Grażyna Kulczyk (30. miejsce) majątek szacowany na 580 milionów złotych. Najbogatsza Polka. Jest właścicielką centrum sztuki i biznesu Stary Browar. W rankingu szwajcarskiego magazynu "Bilanz" z 2010 wspomniano o jej domu w Szwajcarii, którego wartość oszacowano (po przeliczeniu na złotówki) na 4,5 miliona złotych.
7. Bogdan Kaczmarek (33. miejsce) majątek szacowany na 505 milionów zł. Inwestor z Nowych Skalmierzyc położonych w połowie drogi pomiędzy Ostrowem Wielkopolskim a Kaliszem. Właściciel m.in. firmy meblarskiej Com40 dostarczającej meble do sklepów IKEA. Pierwsze kroki w biznesie stawiał w firmie produkującej ubrania dla marki Big Star.
8. Piotr Voelkel (96. miejsce) majątek szacowany na 200 milionów złotych. Właściciel grupy VOX z Janikowa. Firma zajmuje się produkcją mebli, materiałów dla budownictwa, ma również składy budowlane.
Na tegorocznej liście Forbesa zabrakło Zenona i Mariana Kwietniów oraz Anny i Wojciecha Pluta-Plutowskich, którzy w roku ubiegłym uplasowali się ex aequo na 85. miejscu rankingu. Ich majątek oszacowano na 195 milionów złotych. Kwietniowie kontrolują między innymi kaliskie zakłady jedwabnicze Wistil oraz zakłady porcelany Lubiana. Posiadają również fabrykę firanek i koronek Haft, przetwórcę surowców chemicznych Piotrowice, a także fabrykę porcelany Ćmielów. Pluta-Plutowscy są natomiast właścicielami firmy Konimpex, która zajmuje się surowcami chemicznymi, przemysłowymi oraz nawozami. Prowadzą również działalność deweloperską oraz zajmują się handlem odzieżą.
Najpopularniejsze komentarze