Reklama
Reklama

Targowisko Bema: przenieść, tylko gdzie?

Koncert zespołu sprzed lat w Blue Note, fot. Wikipedia
Koncert zespołu sprzed lat w Blue Note, fot. Wikipedia

Sprawa targowiska Bema wraca jak bumerang. I z pewnością nie po raz ostatni. Miasto chce targowisko przenieść, wciąż jednak nie wiadomo dokąd.

Targowisko przy ulicy Dolna Wilda od lat wzbudza kontrowersje. Gorąco zrobiło się w sierpniu ubiegłego roku, gdy Komisja Polityki Przestrzennej Rady Miasta zaproponowała, by plan zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym znajduje się m.in. targowisko, podzielić na pięć części. Tego obawiali się kupcy.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Ostatecznie, w lutym bieżącego roku, radni zdecydowali, że plan zagospodarowania będzie ustalany właśnie w częściach. W ten sposób problem w jednej części (np. obejmującej targowisko) nie opóźni prac na pozostałych działkach. Oficjalnie teren, na którym znajduje się obecnie targowisko, nie ma być przeznaczony na handel. Mają tu powstać tereny zielone i rekreacyjne, a także druga nitka Dolnej Wildy.

Dyskusje pomiędzy miastem a kupcami wciąż trwają. Wojciech Kręglewski, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta, przyznaje, że radnych czeka trudna rozmowa z kupcami na temat znalezienia rozwiązania sprawy targowiska. Musimy ustalić, co w zamian - mówi. Jeśli nie w tym miejscu, to gdzie ci kupcy będą mogli handlować - dodaje. Jeśli wskażemy lokalizację z dogodnym dostępem do transportu publicznego to będzie to dobre pole do rozmowy - zapewnia. Sukces targowiska przy Dolnej Wildzie nie jest związany z lokalizacją tego bazaru. Główną zaletą produktów oferowanych na targowisku jest ich cena - kończy.

Kupcy natomiast chcą pozostać na swoim miejscu. Proponują jednak, by postawić na nim nowoczesną halę targową z prawdziwego zdarzenia. Będzie estetyczna i zapewni kupcom dobre warunki handlowe. Kupcy nie mają jednak wsparcia od spółki, która administruje targowiskiem. Będą ją rozliczać z pieniądzy, które każdego miesiąca są pobierane od handlarzy za możliwość pracowania na targowisku.

To kolejny powrót sprawy tagowiska Bema, która ciągnie się od kilku lat. Kupcy ponownie nie usłyszeli konkretnych deklaracji na temat swojego miejsca pracy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
17.54 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro