Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
18 6
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
20°C 1018 hPa
JUTRO
pogoda
18°C 1018 hPa
POJUTRZE
pogoda
18°C 1010 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

„Bieda marsz do kontenera” jak „Arbeit macht frei”

Katarzyna Żurowska
środa, 2.03.2011 r.
godz. 17.26

Na ulicach Poznania pojawiają się plakaty przypominające te stworzone przez Urząd Miasta w ramach kampanii „POZnan* know how”. Ich twórcą jest jednak Federacja Anarchistyczna, która nawiązuje na nich do szyldu „Arbeit macht frei”.

Do redakcji dotarły zdjęcia plakatu umieszczonego na jednym z poznańskich budynków. Na niebieskim tle umieszczono kontenery mieszkalne za niebieską taśmą „bezpieczeństwa”. Na górze widnieje napis „BIEDA MARSZ DO KONTENERA” stylizowany na szyld „Arbait macht frei” z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. U dołu plakatu umieszczono natomiast tekst „* Wiemy jak rozwiązywać problemy mieszkaniowe” zapisany czcionką, którą posługuje się na swoich plakatach Urząd Miasta. Jedynym wyróżnikiem plakatu jest podpis autorów - Federacja Anarchistyczna sekcja Poznań.

Plakaty nawiązują do decyzji miasta o stworzeniu osiedla kontenerów socjalnych, w których mieszkać będą lokatorzy stwarzający problemy w innych mieszkaniach. Już w marcu 10 kontenerów stanie przy ulicy Średzkiej i wprowadzą się do nich pierwsi poznaniacy.

Rozmawiamy na ten temat z Markiem Piekarskim z Federacji Anarchistycznej. Plakat jest zrobiony tak, jak widać. To forma zaznaczenia pewnych problemów w mieście, którymi Poznań nie chce się chwalić sam - mówi. Nasze miasto z symbolu jakim jest herb przeszło do symbolu - loga, który postanowiliśmy wykorzystać - dodaje. Plakaty z kontenerami wiszą na ulicach już od grudnia. Ale to nie jedyne takie plakaty w mieście - już wcześniej stworzyliśmy podobne ze stadionem. I na tym się na pewno nie skończy, bo mamy wiele pomysłów. „Know how” to manipulowanie mieszkańcami, a o tym trzeba mówić głośno.

Dlaczego użyto nawiązania do obozu koncentracyjnego? Nie uważamy, by było to posunięcie zbyt radykalne. Patrząc na pomysł urzędników, jesteśmy dokładnie w tym samym miejscu, gdy byliśmy kilkadziesiąt lat temu, podczas obecności Niemców na naszych ziemiach - kontynuuje Piekarski. Już za miesiąc będziemy świadkami wprowadzenia w życie systemowego wykluczenia pewnej grupy ludzi ze społeczeństwa - zapewnia. Poprzez nawiązanie do Auschwitz nie chcemy oczywiście nikogo urazić, ale to najlepszy sposób na to, by obudzić społeczeństwo znajdujące się w letargu - zapewnia. Ktoś musi dawać znać ludziom, że w naszym mieście źle się dzieje - kończy.

Dr Krzysztof Bondyra, socjolog z UAM, przyznaje, że jego zdaniem przyrównanie kontenerów socjalnych do obozu koncentracyjnego to zbyt radykalny pomysł. Jest to zbyt radykalny sposób manifestowania swoich poglądów - mówi. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mamy wolność słowa i różne tego typu porównania już widzieliśmy. Mimo wszystko moim zdaniem jest to pewne nadużycie, to niesmaczne - dodaje. Oczywiście problem z osobami, które niszczą mieszkania jest ogromny i nie tylko Polska się z nim zmaga, ale nie można podchodzić do tego zagadnienia ideologicznie. Rozwiązanie musi być praktyczne, a niestety okazuje się, że działania jakie dotąd prowadzono, by wymusić na tych osobach zmianę, zachowania nie przyniosły skutku - kończy.

Czcionka i znaki używane przez miasto są prawnie chronione na terenie całej Unii Europejskiej - zapewnia Łukasz Goździor, dyrektor Biura Promocji Urzędu Miasta Poznania. Nikt bez zgody Miasta nie może ich wykorzystywać - dodaje. Nie podjęliśmy jeszcze decyzji, czy będziemy reagować prawnie na te plakaty. Konsultujemy się z naszymi prawnikami. Bardzo często zdarza się, że w reklamach, czy na plakatach wykorzystywane są znaki i symbole łudząco przypominające te nasze - kończy.

Federacja Anarchistyczna zapewniła nas, że ma jeszcze wiele pomysłów na tworzenie plakatów obnażających poznańskie problemy. Nie będę tego komentował - powiedział Łukasz Goździor.