Reklama
Reklama

Ławica: jest decyzja środowiskowa

Środowe zderzenie samochodu i tramwajów na skrzyżowaniu Królowej Jadwigi i Półwiejskiej | fot. Piotr Knach
Środowe zderzenie samochodu i tramwajów na skrzyżowaniu Królowej Jadwigi i Półwiejskiej | fot. Piotr Knach

W poniedziałek Lotnisko Ławica otrzymało decyzję środowiskową od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która jest niezbędna do rozpoczęcia rozbudowy portu.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem jeszcze przed Euro 2012 na Ławicy powstanie droga kołowania równoległa do pasa startowego wraz z płytami postojowymi oraz nowy obiekt połączony z obecnym terminalem za pomocą łącznika. Będzie on mieścił halę odpraw bagażowo-biletowych, sortownię bagażu, biurowiec i halę przylotów - zapewnia Hanna Surma, rzecznik poznańskiej Ławicy. Łączny koszt tych inwestycji to około 230 milionów złotych. Port wynegocjował z bankami umowę na finansowanie dłużne rozbudowy w formie obligacji.

Mimo tego, że rozbudowa lotniska jest już bardzo opóźniona, wciąż istnieje szansa na zrealizowanie planu na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. W poniedziałek port lotniczy otrzymał bowiem zgodę środowiskową na tę inwestycję od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Zgodę, która ma klauzulę wykonalności. Oznacza to, że Ławica już teraz może wystąpić o pozwolenie na budowę, a po jego wydaniu natychmiast przystąpi do rozpoczęcia rozbudowy.

To dobra informacja dla zarządu lotniska, który robi wszystko, by zdążyć z inwestycją na czas. Mniej zadowoleni są mieszkańcy okolic lotniska. W decyzji środowiskowej nie uwzględniono bowiem ich postulatów. Dlatego już teraz zapowiadają protesty dotyczące rozbudowy lotniska. A protesty to również opóźnienia w budowie.

Wiadomo już kto jest wykonawcą prac na Ławicy. Rozbudową płaszczyzny lotniska zajmie się firma Skanska S.A., a rozbudową terminalu firma HOCHTIEF Polska S.A. - dodaje Surma.

W ubiegłym roku informowaliśmy, że lotnisko planuje rozpocząć rozbudowę portu w pierwszym kwartale 2011 roku, po zimie. I to się nie zmieniło. Nowa hala odlotów ma być oddana do użytku pasażerów na przełomie marca i kwietnia 2012 roku. Ostatecznie rozbudowa Ławicy ma się zakończyć już po Euro - w 2013 lub 2014 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
10.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro