Reklama
Reklama

Rozpoczyna się Kaziuk 2011

Do 6 marca w Poznaniu odbywają się uroczystości w ramach Kaziuka 2011. Zaplanowano m.in. Kaziukowy Jarmark, uroczystą mszę świętą i koncerty.

XVII-wieczna litewska tradycja odżyje w Poznaniu już po raz 18.. Kaziuk to organizowany 4 marca w Wilnie wielki jarmark odpustowy. Tradycja ta stała się popularna też w innych miastach Litwy a także m.in. w Grodnie, Szczecinie i Poznaniu. W stolicy Wielkopolski wileński kiermasz odpustowy jest organizowany przez poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej. Zaplanowano go na niedzielę, 6 marca. Jednak już w piątek w naszym mieście rozpoczynają się uroczystości związane z Kaziukiem 2011.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


4 marca (piątek)
Kościół Bożego Ciała (Strzelecka 40)
godz. 17.00 - poświęcenie tablicy upamiętniającej pielgrzymkę dziękczynną króla Władysława Jagiełły do Poznania po Zwycięstwie Grunwaldzkim, pokaz multimedialny, zwycięskich chorągwi, odczytanie fragmentów kronik Jana Długosza na Rok Pański 1410.
godz. 18.00 - uroczysta Msza św., w której udział wezmą: Chór Poznańskie Słowiki pod dyrekcją Stefana Stuligrosza, Kawalerowie Maltańscy, Bractwa Kurkowe.

5 marca (sobota)
Koncert Galowy
Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Karolinka"
z Brześcia na Białorusi
godz. 16.00
Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna, im. M. Karłowicza ul. Solna 12
Bilety po 12,- zł. do nabycia w kasie CK Zamek oraz przed koncertem.
W przerwie pokaz multimedialny wystawy z cyklu "Kresy w fotografii Wielkopolan".

6 marca (niedziela)
Jarmark Kaziukowy na Starym Rynku
godz. 11.30 - 16.00
Uroczystości rozpocznie prezentacja dynastii Jagiellonów z fasady Ratusza.
godz. 12.00 - hejnał wileński i poznański, przemarsz Orszaku Jagiellońskiego, występy Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej, Zespołu Pieśni i Tańca "Kwiaty Polskie" z Ejszyszek na Litwie, Zespołu Folklorystyczny "Wielkopolanie" z Poznania i Zespołu Schola Collegiale z Berlina.
godz. 13:00 - wręczenie nagrody ŻURAWINA, której laureatem został Leonard Talmont - poseł Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, zwycięzca plebiscytu dziennika "Kurier Wileński" na Polaka Roku 2009.
W trakcie imprezy serwowane będzie jadło kresowe, m. in.: cepeliny. Polecamy także wyroby ludowe, palmy, obwarzanki i kartę pocztową z okolicznościową pieczęcią.

W Domu Polonii (Stowarzyszenie Wspólnota Polska - Stary Rynek 51 - I piętro)
godz. 14:00 - spotkanie z poetą z Wilna Aleksandrem Śnieżko,
godz. 15:00 - gawęda Tomasza Kuby Kozłowskiego - Wileński obwarzanek - spacer po Wilnie.

Honorowy patronat nad imprezą objęli ks. abp Stanisław Gądecki - Metropolita Poznański, Piotr Florek - Wojewoda Wielkopolski, Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Ryszard Grobelny - Prezydent Miasta Stołecznego Poznania. Więcej szczegółów znajdziesz na www.tmwizw.republika.pl.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpiecznie na drogach! IMGW dla części regionu wydłuża ważność obowiązującego ostrzeżenia!
3℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
31.44 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro