Reklama

Raport NIK: nieprawidłowości przy budowie stadionu

Brak faktur na 15 mln zł, poświadczenie nieprawdy w dokumentacji i bałagan, a także sprzyjanie inwestorowi przez spółkę miejską - to wnioski raportu NIK o budowie Stadionu Miejskiego, który ujawnia "Gazeta Wyborcza".

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", badający stadion kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli nie doliczyli się faktur na sumę 15 mln zł. Poza tym budżet inwestycji został przekroczony o 70 mln zł. NIK stwierdził, że w dokumentach nie było aneksu na taką kwotę. Dostał go dopiero po zakończeniu kontroli.

Według NIK, wykonawca stadionu przysyłał do miejskiej spółki Euro Poznań 2012 faktury po terminie. Jak dalej wylicza gazeta, poświadczano nieprawdę w tzw. protokołach odbioru robót częściowych, będących załącznikami do faktur. Miało to pozwalać na dostarczanie faktur po terminie.

Kontrolerzy zauważyli też, że w tzw. "protokole konieczności", dokumencie wymieniającym dodatkowe, niezbędne prace końcowe, nie było podpisu inwestora. Ich zdaniem mogło to pozwolić na sytuację, w której wykonawca sam decyduje o zakresie dodatkowych prac.

"Gazeta Wyborcza" przekazała swoje informacje o raporcie Urzędowi Miasta. Cytowany przez nią Michał Prymas, wiceprezes spółki Euro Poznań 2012 poinformował, że spółka przekazała Najwyższej Izbie Kontroli swoje zastrzeżenia do raportu i czeka na odpowiedź.

We wtorek Centralne Biuro Antykorupcyjne zabezpieczyło w biurze POSiR i Urzędzie Miasta dokumentację na temat wcześniejszego okresu budowy Stadionu Miejskiego. Kontrola ewentualnych nieprawidłowości przez funkcjonariuszy CBA ma się zakończyć pod koniec maja br. Nie wiadomo jednak, kiedy wnioski jej raportu zostaną przekazane opinii publicznej.

Stadion będzie głównym bohaterem programu Agnieszki Gulczyńskiej "Gorący Temat" na antenie WTK w czwartek o godz. 20.15. W studiu pojawią się projektant stadionu Wojciech Ryżyński, mec. Paweł Świderski reprezentujący spółkę Euro Poznań 2012, a także miejscy radni: Tomasz Lewandowski i Jakub Jędrzejewski.

Jak oceniasz Stadion Miejski w kilka miesięcy po otwarciu?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
10.70 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro