Geje będą mieć swoje trybuny na EURO 2012? Jest odpowiedź Poznania
Tęczowa Trybuna 2012 to inicjatywa homoseksualistów, którzy domagają się wyznaczenia dla nich osobnych trybun na EURO 2012. Przedstawiciele Poznania wyrazili swoją opinię na ten temat.
Tęczowa Trybuna 2012 jest inicjatywą domagającą się zapewnienia bezpieczeństwa osobom homoseksualnym na trybunach stadionów piłkarskich podczas Euro 2012 - czytamy na portalu www.teczowatrybuna2012.pl.
Jako pierwszy w Polsce gejowski fan-club polskiej reprezentacji narodowej piłki nożnej domagamy się od wszystkich organizatorów Euro 2012 stworzenia bezpiecznego sektora dla członków naszego fan-clubu. Podobne inicjatywy w krajach Europy Zachodniej znalazły pozytywny oddźwięk wśród działaczy odpowiedzialnych za organizację imprez piłkarskich. Głosy takie jak nasz doprowadziły również do akcji "Piłkarze przeciw homofobii".
Na polskich stadionach tak jak na polskich ulicach każda odmienność budzi agresję. Nie walczymy tylko w swojej sprawie. Chcemy, żeby na polskim stadionie każdy bez względu na wygląd, płeć czy orientację seksualną mógł czuć się bezpiecznie. Jak na razie bez podziału na sektory nie jest to możliwe - czytamy na portalu.
Pisma w sprawie utworzenia oddzielnych trybun podczas EURO 2012 dla homoseksualistów wysłano do wszystkich Miast-Gospodarzy Mistrzostw Europy. Do tej pory odpowiedział tylko Antoni Pawlak, rzecznik Prezydenta Gdańska - Nie sądzę by wprowadzenie takich sektorów przyczyniło się do zwiększenia Waszego bezpieczeństwa. Obawiam się, że może być wręcz przeciwnie. Ma ono bowiem wszelkie znamiona naznaczenia. Jest jak wskazanie palcem - "oto tam siedzą geje".
Czy Poznań wie o takiej inicjatywie? Owszem, wiem o inicjatywie Tęczowa Trybuna 2012 - zapewnia Michał Prymas, pełnomocnik Prezydenta Poznania ds. organizacji EURO 2012. Muszę jednak powiedzieć, że my jako miasto nie mamy z podziałem trybun nic wspólnego. Pismo powinno być skierowane do UEFA, bo tylko UEFA ma możliwość dzielenia trybun na sektory - dodaje. Mogę jednak przypuszczać, że UEFA nie uzna takiego podziału za stosowny. Naczelnym hasłem UEFA jest "respect", a więc szacunek dla wszystkich ludzi bez względu na wyznanie, poglądy, kolor skóry, czy orientację seksualną - kontynuuje.
Zdaniem Prymasa, na przywileje podczas EURO 2012 mogą liczyć jedynie osoby niepełnosprawne. To ma być przede wszystkim fajna zabawa - taka sama dla wszystkich. Nie wydaje mi się, by UEFA chciała w jakikolwiek sposób faworyzować taką, czy inną orientację seksualną - kończy.
Tuż po godzinie 15.00 do redakcji dotarło pismo wystosowane przez przedstawicieli Miasta Poznania w odpowiedzi na List otwarty Fanclubu Polskiej Reprezentacji w Piłce Nożnej i Fundacji "Kultura dla Tolerancji" dotyczący inicjatywy pod nazwą "Tęczowa Trybuna 2012". Prezentujemy jego treść:
Cieszy nas Państwa zaangażowanie w tematy istotne społecznie. Jako spółka odpowiedzialna za rozbudowę stadionu i komercjalizację obiektu, konsekwentnie budujemy wizerunek w oparciu o działania ukierunkowane na rzecz środowisk osób niepełnosprawnych i dzieci z domów dziecka. Takie działania są zgodne ze strategią promocji realizowaną przez spółkę.
Z naszych informacji wynika, że podobną strategię przyjął organizator UEFA EURO 2012, a działania federacji zmierzają jeszcze szerzej i koncentrują się na budowaniu tolerancyjnego społeczeństwa w całej Europie, bez względu na różnice kulturowe, rasowe, religijne, czy poglądowe. Oznacza to, że UEFA nie wyznacza granic pomiędzy środowiskami, a dodatkowo propaguje idee otwartych i przyjaznych stadionów dla rodzin z dziećmi, kobiet, czy osób niepełnosprawnych. Celem jest promowanie przyjaznego modelu kibicowania, który niesie radość i integruje. Taka koncepcja jedności, integracji i tolerancji dotyczy wszystkich grup społecznych. Środowiskiem, które federacja traktuje w sposób bardziej uprzywilejowany są osoby niepełnosprawne - poruszające się na wózkach inwalidzkich, niesłyszące i niewidzące.
Informujemy także, że jedynym dystrybutorem biletów i miejsc na mecze rozgrywane podczas EURO 2012 jest UEFA i UEFA ma wyłączność w kształtowaniu organizacji całego przedsięwzięcia.
Filozofia stadionów przyjaznych tak dla UEFA, jak i EURO Poznań 2012 oznacza stadiony bez barier architektonicznych oraz podziałów środowiskowych, a w szczególności różnicowania mniejszości, w tym mniejszości seksualnych. Ta filozofia oznacza dla nas nowoczesność, tolerancję i przeciwstawienie się powszechnej dyskryminacji społecznej.
Najpopularniejsze komentarze