Kontrolerzy ZTM będą mogli zatrzymać gapowicza
1 marca w życie wejdą nowe przepisy dotyczące działania kontrolerów biletów. Od przyszłego miesiąca jeżdżenie na gapę może się skończyć "obywatelskim zatrzymaniem".
Uwaga gapowicze! Już od 1 marca jeżdżenie komunikacją miejską, czy pociągiem bez biletu może się skończyć złapaniem za kurtkę, czy rękę, co nazwano oficjalnie "ujęciem" pasażera.
Jak będzie wyglądać nowe wystawianie mandatów? Na pewno nie będzie brutalne - zapewniają przedstawiciele ZTM. Pasażerowie obawiają się jednak, że w pojazdach komunikacji miejskiej będą się rozgrywać dantejskie sceny. Przyduszanie, napieranie na gapowiczów, blokowanie ich w przejściach pomiędzy siedzeniami - mówi Ania, regularnie jeżdżąca MPK. To wszystko dzieje się już teraz, co więc będzie od marca - zastanawia się. Raz byłam świadkiem zdarzenia, gdy dwóch kontrolerów rzuciło na podłogę tramwaju obcokrajowca, który nie miał biletu - dodaje. Ja się nie boję, bo zawsze mam bilet, ale widok kontrolerów w akcji czasem budzi przerażenie - kończy.
ZTM zapewnia, że kontrolerzy w swoich działaniach pozostaną kulturalni. Nie chcemy używać przemocy - zapewnia Michał Hajder z Zarządu Transportu Miejskiego. Coraz częściej kontrolerzy muszą jednak walczyć z agresywnym zachowaniem gapowiczów. Stąd zmiana w ustawie o transporcie publicznym. Jeśli osoba jadąca bez biletu nie okaże dokumentu tożsamości kontroler ma prawo zatrzymać gapowicza i przekazać go policji. Muszę jednak przyznać, że nie wiemy do końca, co oznacza "ujęcie" pasażera. Będziemy się w tej sprawie konsultować z innymi ZTM-ami, a także z naszym prawnikiem - dodaje Hajder.
W przypadku agresywnego zachowania kontroler może taką osobę przytrzymać za rękę, czy kurtkę, a także wskazać miejsce w pojeździe, w którym ma czekać na policję. To nowość - do tej pory pasażer bez biletu mógł teoretycznie odejść bez żadnych konsekwencji.
Naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest stanięcie w drzwiach pojazdu i zablokowanie w ten sposób wyjścia osobie jadącej bez biletu - zapewnia Hajder. Tak też będziemy działać.
W większości polskich miast, jeszcze przed wejściem zmian w życie kontrolerzy przechodzą specjalne szkolenia z samoobrony. W Poznaniu nie przewidujemy szkoleń z samoobrony - informuje Hajder. Kontrolerzy wezmą natomiast udział w zajęciach z psychologiem, które pozwolą naszym pracownikom poznać tajniki rozwiązywania konfliktów - kończy.
W ubiegłym roku kontrolerzy ZTM w pojazdach MPK wystawili 82 tysiące biletów. Niewielki odsetek karanych płaci wskazaną kwotę. Wymuszenie odebrania mandatu, a także interwencja policji mają uprzykrzyć życie osobom, które regularnie są przyłapywane na jeżdżeniu bez biletu.
O agresywnym zachowaniu kontrolerów ZTM pisaliśmy w styczniu.
Najpopularniejsze komentarze