Reklama

Euro 2012: studenci i uczniowie wcześniej skończą naukę?

Uczelnie z całego kraju zastanawiają się, czy udostępnić pokoje w akademikach kibicom piłki nożnej, którzy przyjadą do Polski na EURO 2012. Możliwe, że studenci i uczniowie naukę zakończą jeszcze przed Mistrzostwami.

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej rozpoczną się 8 czerwca 2012 roku. Na większości uczelni w kraju trwają wtedy ostatnie zajęcia lub zaczyna się letnia sesja egzaminacyjna. Podobnie jest w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ostatnie walki o oceny, sprawdziany, testy, poprawki. Dla studentów i uczniów to gorący okres.

Jak podaje Rzeczpospolita, część uniwersytetów zastanawia się, jak pogodzić potrzeby studentów i kibiców. Wrocławska uczelnia rozważa opcję, w której studenci rozpoczną tu przyszły rok akademicki o około tydzień wcześniej, by zakończyć edukację jeszcze przed 8 czerwca. Tym samym pokoje w akademikach się zwolnią i będzie można je wynająć kibicom piłki nożnej. I to za dobre pieniądze. Jeden nocleg może tu kosztować nawet 50 euro. To połowa miesięcznej opłaty, jaką wnoszą studenci mieszkający w akademiku.

Nie tylko Wrocław myśli o takim rozwiązaniu. Poznań również rozważa taką możliwość. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, który dysponuje 1700 miejscami w domach studenckich jeszcze nie podjął decyzji - czy w ogóle udostępni akademiki kibicom i jeśli tak, to na jakiej zasadzie.

Uniwersytet Warszawski chce prowadzić negocjacje z organizatorem EURO 2012, a Uniwersytet Gdański nie chce wynajmować pokoi kibicom. UG chętnie udostępni swoje budynki np. policjantom pracującym podczas Mistrzostw.

EURO 2012 wiąże się jednak nie tylko z kwestią akademików. Studenci i uczniowie uważają, że tak duże wydarzenie jak Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, zdarza się w mieście raz na kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt, lat. Ich zdaniem mieszkańcy powinni w tym czasie się bawić, a nie myśleć o egzaminach i zaliczeniach.

O ile kwestia "zabawy" to sprawa indywidualna, nie można tego powiedzieć o komunikacji miejskiej. Codzienne dojazdy do szkół tysięcy studentów i uczniów będą się odbywać w czasie gorących przygotowań do EURO, a także podczas samych Mistrzostw. Tysiące kibiców na ulicach Poznania z pewnością skomplikują życie wszystkim poznaniakom. Nawet niewielkie odciążenie komunikacji może więc się okazać zbawienne.

Studencka Rada Miasta chce prosić władze uczelni o zmianę harmonogramu roku akademickiego 2011/2012. Wśród argumentów studentów znalazły się nie tylko przewidywane problemy z komunikacją, ale też kwestia bezpieczeństwa i fakt, że studenci są w tym czasie potrzebni jako wolontariusze pracujący przy EURO 2012.

Czy skracanie roku akademickiego i szkolnego ze względu na Euro w Poznaniu to dobry pomysł?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
68.72 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro