Reklama

Rumuńska rodzina wyprowadziła się z pustostanu na Polance

W miejscu opuszczonego budynku jeszcze w tym roku właściciel działki chce zacząć budowę nowego bloku. Pochodząca z Rumunii, 17-osobowa rodzina znalazła inny dach nad głową gdzieś na Górczynie.

Rumuńska rodzina od dwóch lat mieszkała w opuszczonym gospodarstwie na Polance, naprzeciwko przystanku tramwajowego i nowego osiedla Polanka. Starą ruinę bez prądu i bieżącej wody zamieszkiwało 17 osób, w tym 9 dzieci. Teraz jej mieszkańcy znaleźli inne schronienie na Górczynie. O szczegółach wolą nie mówić. Prawdopodobnie chodzi znów o nielegalne zajęcie lokalu. Ze środowej wyprowadzki Rumunów z Polanki najbardziej cieszy się deweloper, który przygotowuje się do budowy na działce nowego bloku.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA


- Jest to teren przygotowany pod inwestycję budowlaną. Jest pozwolenie na budowę. Jest pozwolenie na rozbiórkę tego budynku. - mówi Paweł Klepska, współwłaściciel spółki Łacina Dom, do której należy działka. - Ta budowa powinna rozpocząć się w tym roku - dodaje.

Inwestor poinformował, że dotąd nie kontaktował się z rodziną zajmującą nieruchomość, jednak miał zamiar to zrobić w najbliższym czasie. Trejan, członek rumuńskiej rodziny, z którym rozmawiali dziennikarze WTK, powiedział im, że z budynku na Polance przepędziła ich poznańska policja. Tej wersji zaprzeczają jednak sami mundurowi. - Wszystkie działania, które podejmujemy wobec tych osób, Rumunów zamieszkujących dom, są to takie, można powiedzieć, kontrole, często z pracownikami ośrodków pomocy społecznej, po to żeby tym ludziom często pomóc - zapewnia podinsp. Romuald Piecuch z wielkopolskiej policji. Jak dodaje, Rumuni na Polance nie sprawiali żadnych problemów.

Rodzina pochodzi z kraju Unii Europejskiej i przebywa w Polsce legalnie. Mimo to oficjalnie nie zalegalizowała swojego pobytu w Poznaniu, więc nie mogła liczyć na pomoc Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Rumuni z Polanki do tej pory utrzymywali się z dorywczych prac i z żebrania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
36.31 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro