Reklama
Reklama

Politechnika chce odmienić gmach przy Strzeleckiej

fot. archiwum
fot. archiwum

Wciąż szpetny budynek Politechniki Poznańskiej pomiędzy ulicami Podgórną i Strzelecką za kilka lat może urosnąć o jedną kondygnację i zyskać nowoczesny wygląd. Uczelnia wciąż stara się o środki na inwestycję.

Obecny budynek politechniki powstał w latach 50-tych XX wieku na fundamentach reprezentacyjnego gmachu Szkoły Realnej, który uległ zniszczeniu podczas II wojny światowej. Osoby, które widziały na zdjęciach dawny gmach, a teraz mijają go w stanie obecnym, mogą czasem marzyć o historycznej rekonstrukcji. Politechnika ma już jednak w biurku inne plany. Masywny budynek przy Podgórnej i Strzeleckiej zyska dodatkową kondygnację i szerokie przeszklenia, upodobniając się nieco do stylu sąsiedniego Kupca Poznańskiego.

- W 2009 r. zdobyliśmy pozwolenie na przebudowę tego obiektu. Jednakże nie pozyskaliśmy jeszcze środków finansowych i staramy się o te środki - mówi Janusz Napierała, kanclerz Politechniki Poznańskiej. - Pozwolenie na przebudowę tego obiektu jest ważne cztery lata, także do połowy 2012 r. mamy jeszcze możliwość rozpoczęcia budowy - dodaje. O charakterze przebudowy mówi Jan Marszał, kierownik działu eksploatacji i remontów Politechniki Poznańskiej: - Będzie miał dobudowane nowe wejście i nadbudowaną w części środkowej jedną kondygnację. I będzie odświeżony. Będzie trochę więcej aluminium, więcej przeszkleń.

Chociaż właściwy remont budynku jeszcze się nie rozpoczął, już dziś od strony ul. Podgórnej można dostrzec pewne zmiany. Na północnej fasadzie pojawiła się jasna farba. - Mimo że na razie nie przystąpiliśmy do tych robót z prawdziwego zdarzenia, w pełnym zakresie, postanowiliśmy, że chociaż go odświeżymy, by on nie straszył w tym mieście - tłumaczy Jan Marszał. W budynku przy ul. Strzeleckiej mieszczą się Wydziały Inżynierii Zarządzania orazInformatyki PP. Władze uczelni zapowiadają, że płot który stanął w ostatnim okresie wokół budynku, ma jedynie charakter tymczasowy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
20.56 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro