Reklama
Reklama

UE dofinansuje pociągi dla Wielkopolski

fot. Filip Furmańczak/www.lechpoznan.pl

Nasz region dostanie 168 mln zł na 22 nowe pociągi Elf. Taką obietnicę przywiózł po negocjacjach w Brukseli wicemarszałek Marek Woźniak. Komisja Europejska domagała się w sprawie kontraktu dodatkach wyjaśnień.

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", polskie wyjaśnienia zadowoliły unijnych urzędników. Wcześniej Bruksela opóźniła przyznanie dofinansowania, domagając się przedstawienia dodatkowych dokumentów, w tym 10-letniej umowy z przewoźnikiem na ich użytkowanie. Tymczasem samorząd województwa jest w trakcie tworzenia spółki Koleje Wielkopolskie, która ma od wiosny tego roku zacząć zastępować Przewozy Regionalne.

Bruksela dołoży 168 mln zł na 22 pociągi Elf dla województwa wielkopolskiego. Maszyny będą pochodzić z bydgoskiej fabryki PESA. Wartość zakupu to 483 mln zł. Unia Europejska dała naszym urzędnikom zielone światło na podpisanie umowy z producentem. Ma do niego dojść już w przyszłym tygodniu. Pierwszy Elf trafi na tory województwa w ciągu 18 miesięcy, a wszystkie 22 pociągi będą wozić pasażerów do 2014 r.

Poza zarządem województwa, o Elfy upomniał się interpelacją do Komisji Europejskiej europoseł Konrad Szymański. List w tej sprawie wystosował też wielkopolski PiS.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
19.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro