Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
19 9
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
18°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
19°C 1017 hPa
POJUTRZE
pogoda
19°C 1012 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Podpisz się pod projektem nowej Ustawy o ochronie zwierząt

KaT
niedziela, 30.01.2011 r.
godz. 13.39

Koalicja dla Zwierząt rozpoczyna zbieranie podpisów pod projektem nowej Ustawy o ochronie zwierząt. Nowa ustawa ma m.in. zwiększyć kary za znęcanie się nad zwierzętami.

Od kilku miesięcy w Polsce nagłaśniany jest problem znęcania się nad zwierzętami. Mimo to, wciąż pojawiają się kolejne doniesienia o cierpieniu, krzywdzeniu i zabijaniu zwierzaków. Obojętna na ten fakt nie pozostaje Koalicja dla Zwierząt.

Rozpoczęło się zbieranie podpisów pod projektem nowej Ustawy o ochronie zwierząt. Pomysłodawcy projektu chcą do końca lutego zebrać 1000 podpisów, co umożliwi im zarejestrowanie Komitetu Obywatelskiego. Następnie, przez trzy miesiące, trzeba będzie zebrać wymaganą liczbę 100 tysięcy podpisów pod projektem ustawy.

Szczegółowe informacje o tym w jaki sposób można się podpisać pod projektem ustawy można znaleźć TUTAJ.

Jakie nowe elementy pojawią się w nowej wersji ustawy?

Ogólnie chodzi o zmniejszenie ilości zwierząt bezdomnych, minimalizowanie cierpień zarówno zwierząt domowych jak i hodowlanych, skuteczniejsze egzekwowanie przepisów ustawy - czytamy na stronie internetowej pomysłodawców.

Wśród najważniejszych punktów wymienia się: zakaz stałego trzymania psów na uwięzi lub w zamknięciu, zakaz pośredniego zabijania kotów wolno żyjących przez uniemożliwianie im dostępu do pożywienia i schronieni, zakaz przycinania psom ogonów i uszu, zamiast strzelania do bezdomnych psów w lasach - wyłapywanie, zakaz rozmnażania pewnych ras psów agresywnych i ich mieszańców.

Pomysłodawcy nie pozostali też obojętni wobec obecnie nakładanych kar na osoby znęcające się nad zwierzętami. W nowej ustawie zapisano więc następujące punkty: znaczne zwiększenie kar finansowych (nawiązki i grzywny) orzekanych w sprawach znęcanie się nad zwierzętami, do kilkudziesięciu tysięcy złotych, zwiększenie do 3 lat kar pozbawienia wolności za znęcanie się nad zwierzętami, wprowadzenie kary tymczasowego lub stałego zakazu posiadania zwierząt.

Reklama