Reklama
Reklama

Przystanki nie dla niepełnosprawnych

fot. Archiwum Państwowe w Poznaniu
fot. Archiwum Państwowe w Poznaniu

Kilkadziesiąt przystanków w Poznaniu trzeba dostosować do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Wysoki krawężnik utrudnia im m.in. dotarcie do autobusu 74 na os. Orła Białego.

Zarząd Transportu Miejskiego przyznaje, że w Poznaniu jest kilkadziesiąt przystanków, które wymagają przebudowy pod kątem osób niepełnosprawnych. Najczęściej są one remontowane przy okazji modernizacji dróg. Brak pieniędzy nie pozwala jednak na przeprowadzenie wszystkich remontów od razu. Po interwencji Pulsu Dnia z-ca dyrektora ZTM Rafał Kupś zadeklarował, że do końca roku wysoki krawężnik zniknie z przystanku na os. Orła Białego.

Osoby z niepełnosprawnością może dziś cieszyć odnowiona flota MPK. Wszystkie poznańskie autobusy są już niskopodłogowe i posiadają specjalne udogodnienia: - W autobusach umieszczone są odpowiednio nisko przyciski, tak ażeby osoby na wózkach mogły drzwi otworzyć. Są też wewnątrz pojazdów specjalne stanowiska dla wózków inwalidzkich, wyposażone w pasy bezwładnościowe - wylicza Iwona Gajdzińska, rzeczniczka MPK w Poznaniu. Najnowsze modele mają też specjalne rampy, na których osoba na wózku może wjechać do pojazdu.

Poznański przewoźnik pamięta też o osobach niewidomych. Specjalnie dla nich wydał mapę połączeń komunikacyjnych opisane brajlem. Mapy są dostępne w biurze Związku Niewidomych przy al. Niepodległości 29. Stworzenie ich to kolejny mały krok w stronę uczynienia życia poznańskich niepełnosprawnych normalniejszym. Zbliżenie się do standardów bogatszych krajów Europy Zachodniej zajmie w tej kwestii jednak wiele lat.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
4℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
11.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro