Reklama

Poruszenie w sprawie blogera z Mosiny

fot. KWP w Poznaniu
fot. KWP w Poznaniu

Na portalu społecznościowym Facebook pojawiła się strona "Popieram Łukasza Kasprowicza, skazanego za bloga. Stop cenzurze władzy".

W środę informowaliśmy, że Łukasz Kasprowicz, dziennikarz z "Faktów Mosińsko-Puszczykowskich", został skazany za krytyczne publikacje o burmistrz Mosiny - Zofii Springer. Zamieszczał je na swoim blogu - mosina.blox.pl.

To, co napisałem na blogu nadal uważam za prawdę
- mówi Kasprowicz. Mam prawo do wyrażania swoich opinii, tak jak wszyscy obywatele - dodaje.

Poznański Sąd Rejonowy zasądził Kasprowiczowi 10 miesięcy ograniczenia wolności, 300 godzin prac społecznych, a także zakaz wykonywania zawodu dziennikarza przez rok. Dodatkowo mężczyzna, który jest także radnym Mosiny, musi wpłacić 500 złotych na rzecz PCK, opublikować przeprosiny w "Głosie Wielkopolskim" i zapłacić koszty procesu.

Z wyrokiem nie zgadzają się Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a także tysiące Polaków. Na Facebooku powstała nawet strona poświęcona Kasprowiczowi - "Popieram Łukasza Kasprowicza, skazanego za bloga. Stop cenzurze władzy" (TU). Na YouTube pojawił się także wywiad z Kasprowiczem:
Łukasz Kasprowicz odniósł się do wymierzonej mu kary na swoim blogu:

Doradzano mi bym nie wdawał się w polemikę i nie komentował sprawy. Powiem tak jak mi radzono:

Jest to wyrok nieprawomocny. Przyjąłem go do wiadomości, co nie oznacza że się z nim zgadzam. Oczywiście, że się z nim nie zgadzam. Po otrzymaniu od sędziego pisemnego uzasadnienia do wyroku złożę apelację. To by była informacja dla ewentualnych mediów. Jednak znam naszą branżę i oczekiwania dziennikarzy i powiem im to, co ja chciałbym usłyszeć:

Wyrok jest moim zdaniem niesprawiedliwy, za mało surowy, ja bym wymierzył stryczek lub krzesło elektryczne albo dożywocie.

Mam swoje zdanie na temat wymiaru sprawiedliwości. Myślę, że kto czyta trochę prasy ma podobne odczucia i nie konieczne są one pozytywne,

Idea wolnej trybuny w postaci bloga, gdzie każdy może się wypowiedzieć na temat ważnych dla nas spraw, ujawnianie kulisów mechanizmów i zachowań lokalnej władzy została przez sąd odpowiednio podsumowana ogłoszonym wyrokiem.

Gdy tylko otrzymam pisemne uzasadnienie zeskakuję je i wrzucę na bloga. Podam linki do tekstów z aktu oskarżenia. Wówczas każdy będzie mógł sam ocenić czy wyrok był słuszny.

Tymczasem życzę sędziemu dobrego samopoczucia i zadowolenia z dobrze wykonywanej pracy, dużo zdrowia i pomyślności w życiu osobistym, by wyroki były zawsze sprawiedliwe, a całemu wymiarowi sprawiedliwości życzę niezawisłości, bezstronności oraz nieomylności.

Media w całym kraju zajęły się sprawą blogera z Mosiny. Kasprowicz zapowiedział apelację. O sprawie będziemy informować na bieżąco.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
15℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
9.04 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro