Reklama
Reklama

VIII LO: wyrok dopiero 10 lutego

Tak było w ubiegłym roku fot. Daniel Radlicki
Tak było w ubiegłym roku fot. Daniel Radlicki

W czwartek w Sądzie Apelacyjnym odbyła się rozprawa odwoławcza Miasta Poznań. Miasto odwołuje się od wyroku sądu pierwszej instancji w sprawie odszkodowania za użytkowanie budynków VIII LO i Szkoły Muzycznej.

W lipcu 2010 roku informowaliśmy, że Skarb Państwa musi zapłacić Archidiecezji Poznańskiej 23 miliony złotych odszkodowania za korzystanie z budynków VIII LO i Szkoły Muzycznej, będących własnością kurii. Taki wyrok wydał Sąd Okręgowy. Dodatkowo Skarb Państwa musiałby zapłacić Archidiecezji 18 milionów złotych odsetek.

Miasto odwołało się od decyzji sądu pierwszej instancji. Rozprawa odwoławcza odbyła się w czwartek, 27 stycznia, w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu. Strony nie poznały jednak wyroku w tej sprawie. Kolejną rozprawę zaplanowano na 10 lutego. Wtedy Miasto dowie się, czy Skarb Państwa będzie musiał wypłacić kurii zasądzone wcześniej pieniądze.

Historia dwóch budynków, w których mieszczą się placówki jest zawiła. Ziemia, na której stoją należała kiedyś do księdza Czesława Piotrowskiego, który był m.in. działaczem społecznym. Postanowił wybudować na swoim gruncie budynki, w których chciał prowadzić gimnazjum. Budowa siedziby obecnego VIII LO zakończyła się na przełomie 1927 i 1928 roku.

VIII Liceum rozpoczęło swą działalność przy ulicy Głogowskiej w 1956 roku. I istnieje tam do dziś. O przyznanie prawa do nieruchomości od kilku lat ubiegała się Archidiecezja Poznańska. Domagała się, by miasto zwróciło Kościołowi należną własność. Ostatecznie, 22 marca 2007 roku wydano decyzję, która wskazuje jako właściciela budynków Archidiecezję. Oznacza to, że Archidiecezja, która jest spadkobiercą księdza Piotrowskiego, posiada prawo do zarządzania budynkami.

W chwili, gdy miasto przegrało bój o budynki, pojawiły się głosy, że VIII LO i Zespół Szkół Muzycznych będą musiały opuścić budynki. Okazało się jednak, że Kościół, przedstawiciele miasta i szkół doszli do porozumienia - placówki nie były zagrożone.

Sytuacja zmieniła się w 2009 roku, gdy Archidiecezja Poznańska zażądała od Miasta 2 milionów złotych rocznego czynszu za korzystanie z budynku VIII LO i 1,2 miliona za użytkowanie budynku Szkoły Muzycznej. Takimi pieniędzmi nie dysponowały szkoły ani Miasto.

Obecnie wiadomo, że w 2011 roku Miasto rozpocznie budowę nowej siedziby dla VIII LO. Takie rozwiązanie będzie tańsze od płacenia 2 milionów złotych rocznie za wynajmowanie dotychczasowego budynku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla regionu
21℃
14℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
18.12 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro