Reklama

Drugie życie już po raz trzeci

26 stycznia w całej Polsce obchodzony jest Dzień Transplantologii. W związku z tym w Wielkopolsce startuje trzecia edycja kampanii "Drugie życie".

Masz dar uzdrawiania. Transplantacja to drugie życie - to hasło przewodnie kampanii, która rozpoczyna się w środę w Wielkopolsce. Uczniowie z trzydziestu szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa poprzez swoje działania będą promować przeszczepianie narządów.

To już trzecia edycja akcji, która rozpoczęła się w 2009 roku. Od początku centrum "Drugiego życia" w Poznaniu jest Zespół Szkół Komunikacji. Na spotkaniu, które uczniowie odbyli w ramach kampanii, wysłuchali opowieści Misjonarki Kingi, która po 6 latach dializ przeszła przeszczep nerki, a także Bartosza Uwarzyńskiego, który od ponad dwóch lat czeka na swoją nową nerkę.

Uczniowie ZSK jeżdżą dziś komunikacją miejską po ulicach i rozdają poznaniakom setki oświadczeń woli. Ta mała kartka, na której świadomie wyrażamy zgodę na pobranie naszych narządów w razie śmierci, może dać drugie życie potrzebującej osobie. A nawet kilku osobom.

Polska wciąż jest pod tym względem daleko za Europą. Brak oświadczenia woli praktycznie uniemożliwia pobieranie narządów od osób zmarłych. Rodzina rzadko decyduje się na taki krok. Dlaczego? Przez kwestie moralne. Najbliżsi uważają bowiem, że dopóki chory jest podłączony do aparatury - żyje. A lekarze zapewniają, że organy są pobierane dopiero wtedy, gdy zostały wyczerpane wszystkie możliwości leczenia, a komisja stwierdziła śmierć mózgową.

Bezpodstawne są także obawy o handel organami. W pobieraniu i przeszczepianiu narządów specjalizuje się tylko kilka klinik w Polsce, które są ściśle nadzorowane, co zabezpiecza przed tym nielegalnym procederem.

Mówiąc o transplantacji trudno jest ominąć temat przeszczepów szpiku, który do niedawna w Polsce był tematem tabu. Przełamanie w społeczeństwie nastąpiło po apelach Doroty Rabczewskiej "Dody", której narzeczony choruje na białaczkę. Piosenkarka przez kilkanaście miesięcy apelowała do swoich fanów i telewidzów, by zostawali dawcami szpiku. W poniedziałek odebrała nagrodę Lidera roku 2010 w Ochronie Zdrowia (kategoria działalność charytatywna) z rąk Minister Zdrowia, Ewy Kopacz. Kopacz przyznała, że Doda poprzez swoje działanie zrobiła dla polskiej transplantologii więcej niż niejedno stowarzyszenie. W Poznaniu najbardziej znaną organizacją zajmującą się promowaniem przeszczepów szpiku jest Drużyna Szpiku, której członkiem jest nasz redakcyjny kolega - Remigiusz Koziński.

Co Twoim zdaniem jest powodem nadal małej liczby dawców organów w Polsce?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
2℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
5.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro