Reklama
Reklama

Poznań: zapalono znicze dla Białorusi

Cosplayerzy to zawsze jedna z największych atrakcji targów | fot. Przemysław Cholewiński
Cosplayerzy to zawsze jedna z największych atrakcji targów | fot. Przemysław Cholewiński

W piątkowy wieczór na pl. Mickiewicza kilkadziesiąt osób wzięło udział w akcji solidarności z białoruskimi opozycjonistami. Demonstrowano pod hasłem "Światło zwycięży mrok". Zapalono biało-czerwone znicze i odczytano nazwiska białoruskich więźniów politycznych.

Jak podaje PAP, akcja solidarnościowa rozpoczęła się o godz. 20 pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Przyłączyło się do niej kilkadziesiąt osób. Demonstranci zebrali się w dzień oficjalnej inauguracji Aleksandra Łukaszenki na kolejna kadencję prezydenta Białorusi.

Organizatorem manifestacji był Vital Voranau z Białoruskiego Centrum Naukowo Kulturalnego w Poznaniu. W rozmowie z PAP tłumaczył, że wiec miał wspomóc aresztowane osoby na Białorusi, w tym wciąż przetrzymywanych w więzieniach kontrkandydatów Łukaszenki w wyborach prezydenckich oraz innych opozycjonistów, którzy czekają na procesy.

Demonstranci domagali się uwolnienia wszystkich białoruskich więźniów politycznych. Odczytali pod pomnikiem 33 nazwisk osób przetrzymywanych przez białoruskie służby bezpieczeństwa.

Pod pomnikiem zapłonęły biało-czerwone znicze, symbolizujące flagę Białorusi z lat 1918-19 i 1991-95. W połowie lat dziewięćdziesiątych Aleksander Łukaszenka zmienił ją na sztandar zielono-czrwony, odwołujący się do czasów, gdy Białoruś była jedną z republik Związku Radzieckiego.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
24.33 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro