Reklama

Jan Kulczyk kupił elektrociepłownię

Najbogatszy Polak za około 300 mln zł nabył Elektrociepłownię Nowa Sarzyna w województwie podkarpackim. Do jej przejęcia dojdzie za kilka miesięcy. To część planu tworzenia wielkiej, prywatnej grupy energetycznej.

Jak podaje portal parkiet.com, Kulczyk Investments kupiło znajdującą się niedaleko Rzeszowa Elektrociepłownię Nowa Sarzyna od amerykańskiej firmy AEI. Transakcja zostanie sfinalizowana za kilka miesięcy. Firma Kulczyka musi zdobyć jeszcze potrzebne zezwolenia, m.in. od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Kulczyk Investments nie kryje, że zakup podkarpackiej elektrociepłowni to część budowy dużej, prywatnej grupy energetycznej. Na razie, dzięki zakupowi elektrociepłowni Nowa Sarzyna, udział firmy w krajowej produkcji energii wyniesie 0,5 proc.

Na tym ambicje Kulczyk Investments się nie kończą. Według informacji portal parkiet.com, Jan Kulczyk wciąż jest zainteresowany przejęciem większościowego pakietu akcji ENEA S.A. Firma ma siedzibę w Poznaniu i 15-procentowy udział w polskim rynku energii. Kluczyk składał ofertę na kupno Enei już w zeszłym roku, ale nie wygrał. Poznańska spółka nadal nie ma jednak inwestora i nie wykluczone, że Kulczyk Investments wróci do negocjacji z rządem. Wciąż też nie jest wykluczone, że uda mu się przejąć gdańską Energę.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
45.85 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro