Reklama
Reklama

Parafia dostanie 75,5 mln zł odszkodowania za tereny wokół Malty

Odszkodowanie na rzecz parafii pw. Św. Jana Jerozolimskiego Za Murami zasądził w środę poznański Sąd Okręgowy. Pieniądze za ziemie wywłaszczone w czasach PRL musi wypłacić Skarb Państwa. Dodatkowo miasto Poznań ma zwrócić parafii część spornych działek.

Ogłoszenie wyroku miało już nastąpić w grudniu, ale było dwukrotnie odraczane. Ostatecznie nastąpiło w środę o godz. 9 rano. Parafia dostanie od Skarbu Państwa 75,5 mln odszkodowania za tereny odebrane jej w czasach PRL. Dodatkowo miasto Poznań będzie musiało oddać parafii część działek. Chodzi o 15 ha gruntów, w okolicach Jeziora Malta: przy ul. Warszawskiej i Krańcowej, przy ul. Jana Pawła II i przy ul. Wileńskiej. Ziemie odebrały jej komunistyczne władze w latach 50-tych.

Pełnomocnik miasta już zapowiada apelację od wyroku. Władze Poznania powołują się na ugodę, którą w 2000 r. zawarły z poprzednim proboszczem parafii Św. Jana Jerozolimskiego. Ten w zamian za zwrot parku Świętokrzyskiego zrezygnował z dalszych roszczeń. W 2005 r. komisja majątkowa, która zajmuje się reprywatyzacją ziem pokościelnych, zamknęła postępowanie. Później jednak parafia stwierdziła, że ugoda sprzed 10 lat jest nieważna, bo poprzedni proboszcz nie uzgadniał jej z Watykanem.

Proces w sprawie kościelnych roszczeń toczył się od 2005 r. przeciwko Skarbowi Państwa, Agencji Nieruchomości Rolnych i Miastu Poznań. Jeszcze 5 lat temu parafia św. Jana Jerozolimskiego żądała za sporny majątek 5 mln zł. Później jednak sądowy biegły wycenił jego wartość na 98 mln zł.

Czy Kościółowi należy się odszkodowanie za ziemie zabrane w PRL-u?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
9.18 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro