MPK: w piątek wg sobotniego rozkładu jazdy?
Po Święcie Trzech Króli Zarząd Transportu Miejskiego wprowadził w piątek, normalny dzień pracy, sobotni rozkład jazdy. To problem nie tylko dla osób pracujących, ale też... uczniów i studentów.
W Poznaniu działa 67 szkół podstawowych, 51 gimnazjów, ponad 20 liceów - wylicza Irena Anioł z Wydziału Oświatu UM. Niektóre z nich tworzą zespoły edukacyjne, ale możemy powiedzieć w przybliżeniu, że w Poznaniu mamy około 150 szkół - dodaje.
Po Święcie Trzech Króli, które w tym roku pierwszy raz od 50 lat było wolne od pracy, niektóre szkoły postanowiły zrobić uczniom wolne 7 stycznia, w piątek. Wbrew pozorom nie było ich zbyt wiele. Na ten krok zdecydowało się w naszym mieście tylko 35 szkół.
W tym roku szkolnym po raz pierwszy to dyrektorzy szkół podejmują decyzję o tym, kiedy uczniowie będą mieli dodatkowe dni wolne. W szkołach podstawowych może ich być maksymalnie 6, w gimnazjach 8, a w liceach 10.
Tego, że w piątek do szkół normalnie pójdą uczniowie i np. studenci, nie wziął pod uwagę Zarząd Transportu Miejskiego. Do redakcji docierają sygnały od rodziców, uczniów, a także osób pracujących. Wszyscy dziwią się, dlaczego w normalny dzień pracy komunikacja miejska kursuje z mniejszą częstotliwością.
Zdaniem Zbigniewa Rusaka, dyrektora ZTM, sobotni rozkład jazdy został wprowadzony w piątek, gdyż natężenie ruchu w pojazdach komunikacji miejskiej jest dużo mniejsze niż zwykle. Pasażerowie wiedzieli, że tak będzie - mówi. Informacje były wcześniej upublicznione - dodaje. To sytuacja podobna do piątku Bożym Ciele - kończy.
Z jego zdaniem nie zgadzają się poznańscy radni. Lidia Dudziak z PiS przyznaje, że mówi się dużo o oszczędnościach, a nie myśli się o pojedynczych osobach. Michał Tomczak z PO zauważa, że dopiero w piątek rano dowiedział się o obowiązującym sobotnim rozkładzie jazdy. Tak nie powinno być - dodaje. Z nami nikt na ten temat nie rozmawiał, nikt z nami tego nie uzgadniał - mówią radni.
W 2011 roku mamy 8 długich weekendów. Tak naprawdę tylko ten ze Świętem Trzech Króli jest problemowy z punktu widzenia szkół. W pozostałe uczniowie w całej Polsce mają wolne.
Najpopularniejsze komentarze