Reklama
Reklama

Poznaniacy będą badać Fortece Sudanu

fot. AZS AWF Poznań

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza we współpracy z sudańską organizacją organizuje Fortece Sudanu. To wyprawa naukowo-badawcza w najmniej znane regiony tego kraju.

Egipt, Dolina, Nilu, Sudan - to regiony, które od zawsze wzbudzały ogromne zainteresowanie archeologów z całego świata. Choć wielu naukowców badało już te regiony, wiedza na temat życia ówczesnych ludów jest znikoma.

Fortece Sudanu to projekt, który umożliwi polskim studentom, archeologom, etnologom i geologom zapoznanie się z bogatą historią rejonu V i VI Katarakty Nilu. Naukowcy będą badać twierdze wybudowane w czasach średniowiecznej Makurii i Alodii, które jeszcze nigdy nie były szczegółowo analizowane. Oprócz fortec pod swoją obserwację archeolodzy wezmą również cmentarzyska kurhanowe przy wzgórzach Souani-al-Songour.

Projekt podzielono na trzy etapy - sezony badawcze. Pierwszy z nich rozpocznie się już w sobotę, 8 stycznia i potrwa do 15 lutego. Naukowcy zbadają wtedy 4 najmniej znane twierdze Doliny Nilu.

Organizatorzy ekspedycji nie zapominają też o tym, w jaki region świata się udają. Zabierają ze sobą dużą ilość leków oraz przyborów szkolnych, by przekazać je potrzebującym mieszkańcom Sudanu.

Organizatorem wyprawy naukowo-badawczej jest UAM oraz National Corporation for Antiquities and Museums of Sudan (Chartum).

Spot reklamujący wyprawę:

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Na drogach może być ślisko! IMGW ostrzega przed oblodzeniem
4℃
-3℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
12.27 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro