Reklama
Reklama

Poznaniacy będą badać Fortece Sudanu

fot. AZS AWF Poznań

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza we współpracy z sudańską organizacją organizuje Fortece Sudanu. To wyprawa naukowo-badawcza w najmniej znane regiony tego kraju.

Egipt, Dolina, Nilu, Sudan - to regiony, które od zawsze wzbudzały ogromne zainteresowanie archeologów z całego świata. Choć wielu naukowców badało już te regiony, wiedza na temat życia ówczesnych ludów jest znikoma.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA


Fortece Sudanu to projekt, który umożliwi polskim studentom, archeologom, etnologom i geologom zapoznanie się z bogatą historią rejonu V i VI Katarakty Nilu. Naukowcy będą badać twierdze wybudowane w czasach średniowiecznej Makurii i Alodii, które jeszcze nigdy nie były szczegółowo analizowane. Oprócz fortec pod swoją obserwację archeolodzy wezmą również cmentarzyska kurhanowe przy wzgórzach Souani-al-Songour.

Projekt podzielono na trzy etapy - sezony badawcze. Pierwszy z nich rozpocznie się już w sobotę, 8 stycznia i potrwa do 15 lutego. Naukowcy zbadają wtedy 4 najmniej znane twierdze Doliny Nilu.

Organizatorzy ekspedycji nie zapominają też o tym, w jaki region świata się udają. Zabierają ze sobą dużą ilość leków oraz przyborów szkolnych, by przekazać je potrzebującym mieszkańcom Sudanu.

Organizatorem wyprawy naukowo-badawczej jest UAM oraz National Corporation for Antiquities and Museums of Sudan (Chartum).

Spot reklamujący wyprawę:

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
6.05 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro