Reklama

Zaobrączkowali łabędzie

fot. SM
fot. SM

To już ornitologiczna tradycja. Każdego roku 1 stycznia poznańscy ornitolodzy spotykają się nad Jeziorem Kierskim, by zaobrączkować zimujące tam łabędzie.

Siódmy rok z rzędu członkowie Towarzystwa Ochrony Ptaków spotykają się nad Jeziorem Kierskim by liczyć i obrączkować ptaki. Sprawdzają też, w jakim stanie są te zaobrączkowane w latach ubiegłych.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


Jak podkreślają ornitolodzy, kierskie zimowisko jest najważniejszym miejscem dla łabędzi w mroźne, zimowe dni. Obserwujemy pewną prawidłowość - mówi Samuel Odrzykoski z TOP. Widzimy, że każdego roku wracają w to miejsce ptaki, które były już wcześniej obrączkowane. Przyprowadzają też swoje młode, a te młode w kolejnych latach wracają ze swoimi młodymi - dodaje.

Obrączkowanie łabędzi wbrew pozorom łatwe nie jest. Procedura zaczyna się od cierpliwego wabienia ptaka jedzeniem, by wyszedł na ląd. Gdy już stanie na ziemi, trzeba go jak najszybciej złapać i nałożyć na jego nogę obrączkę.

Każdego roku na Jeziorze Kierskim zimuje nawet 100 łabędzi.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. Między innymi dla Poznania i powiatu ostrzeżenia drugiego stopnia!
28℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.81 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro