Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
-3 -8
Reklama
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
-2°C 1009 hPa
JUTRO
pogoda
-3°C 1012 hPa
POJUTRZE
pogoda
-5°C 1014 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Mieszka I nie pochowano w katedrze

mk
wtorek, 28.12.2010 r.
godz. 19.02

Domniemany grób księcia Mieszka I w poznańskiej katedrze należał najpewniej do biskupa Jordana. Pierwszy władca Polski został prawdopodobnie pochowany w Kościele Najświętszej Marii Panny, przy swoim pałacu.

Prof. Przemysław Urbańczyk z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie dowodzi na łamach „Gazety Wyborczej”, że to nie Mieszko I został pochowany w poznańskiej katedrze. Spoczął tam najpewniej w 982 lub 984 r. pierwszy polski biskup, Jordan. Zagadkę tamtejszych dwóch grobowców komplikuje fakt, że są już puste. Zostały prawdopodobnie obrabowane podczas najazdu czeskiego księcia Brzetysława w pierwszej połowie XI wieku. Podczas wykopalisk archeologicznych w 1952 r. uznano jednak starszy z grobowców w katedrze za miejsce pochówku Mieszka I - zgodnie z późniejszą relacją Jana Długosza i analogią z kryptami średniowiecznych władców niemieckich.

Dziś, po ponownej analizie znalezisk archeologicznych, naukowcy sądzą, że starszy grób w katedrze należał do duchownego. Miałaby o tym świadczyć znaleziona w nim płytka, którą dziś interpretuje się jako pozostałość po popularnym w czasach Mieszka przenośnym ołtarzyku tablicowym. Duchowni używali takich ołtarzyków w krajach na peryferiach Europy, gdzie nie było jeszcze kościołów poświęconych przez biskupa.

Prof. Przemysław Urbańczyk wskazuje, że w X wieku, gdy umarł Mieszko I, władców nie chowano w katedrach, ale w mniejszych kaplicach-mauzoleach. Pośrodku wielkich kościołów chowano w tamtym czasie natomiast biskupów. Zdaniem Urbańczyka, miejsca pochówku należy szukać w Kościele Najświętszej Marii Panny, gdzie w tym roku podczas wykopalisk prof. Hanna Kóčka-Krenz z Instytutu Prehistorii UAM odnalazła duży wykop. Być może był to właśnie opróżniony przez Brzetysława grobowiec księcia Mieszka I.

Reklama