92. rocznica Powstania Wielkopolskiego
Tradycyjne składanie kwiatów na mogile generała Taczaka, msza święta, obchody przy Pomniku Powstańców Wlkp., inscenizacja, a także setki rac świetlnych na niebie - to niektóry punkty uroczystości zaplanowanych na 27 grudnia.
Powstanie Wielkopolskie to szczególne wydarzenie zapisujące się na kartach historii Polski. Często jest także określane mianem jedynego udanego zrywu niepodległościowego Polaków. To właśnie 27 grudnia 1918 roku wybuchło jedno z największych powstań antyniemieckich. Wydarzenia te skupione były wokół przyjazdu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. Za pośrednictwem uroczystego powitania Mistrza na Dworcu Cesarskim, 26 grudnia odbywały się w Poznaniu liczne demonstracje, które tak naprawdę były demonstracjami ukazującymi siłę Polaków i gotowość do walki. Patriotyczne przemówienie wygłoszone przed Paderewskiego z balkonu Hotelu Bazar do zgromadzonych na Placu Wolności, który wtedy nazywał się Wilhelmplatz, zapoczątkowały niepodległościowy zryw.
Do dziś nie ustalono, kto pierwszy zaczął strzelać. Pewne natomiast jest, że jednym z pierwszych poległych w walce, był Franciszek Ratajczak. W pierwszych dniach walk powstańcy zdobyli: Pocztę, Dworzec Główny, Cytadelę, Arsenał Artyleryjski, koszary na Jeżycach, przy ul. Solnej i fort Grolmana. Po dziewięciu dniach - 6 stycznia - Poznań był już wolny. Za patriotycznym przykładem poszły także inne miasta Wielkopolski, gdzie również wybuchły niepodległościowe zamieszki. Zakończenie walk uwieńczone zostało sukcesem 16 lutego 1919 roku, kiedy przedłużono rozejm w Trewirze, natomiast cel powstania został osiągnięty 28 czerwca, kiedy Wielkopolska została formalnie włączona w granice Polski.
W tym roku w obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego włączą się kibice Lecha Poznań. O godzinie 17.30 niebo nad Poznaniem rozbłyśnie setkami rac świetlnych. Będzie im towarzyszyć dźwięk syren alarmowych. To nie koniec atrakcji zaplanowanych na dziś. Oprócz tradycyjnej częsci programu, odbędzie się także inscenizacja "Muzyka Wolności" w 150. rocznicę urodzin Paderewskiego. Plac Wolności zamieni się w obóz powstańczy. Zostanie tu również zorganizowane centrum edukacyjne, gdzie zobaczymy m.in. krótki film o powstaniu.
Program obchodów:
10.15 - Złożenie kwiatów na mogile gen. Stanisława Taczaka - Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan
11.00 - Uroczystości przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. Po uroczystości przemarsz do kościoła kościoła farnego - na trasie składanie kwiatów: tablica pamiątkowa Franciszka Ratajczaka, tablica pamiątkowa Dowódców Powstania Wielkopolskiego, tablica pamiątkowa Ignacego Jana Paderewskiego, Pomnik XV Pułku Ułanów Poznańskich
12.45 - Msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich - kościół farny
14.30 - Inscenizacja "Muzyka Wolności" w 150. rocznicę urodzin I. J. Paderewskiego - plac Wolności. Pojawi się miedzy innymi się zadaszona multimedialna konstrukcja z dwoma ekranami, na których zgromadzona publiczność będzie mogła obejrzeć 10" etiudę przywołującą postać Paderewskiego. Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman zaaranżuje polowy obóz powstańczy, w ramach którego wytyczy ścieżkę edukacyjną, ukazującą przyczyny wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz przybliżającą jego przebieg. Widzowie zostaną poczęstowani grochówką.
17.30 - na 1 minutę zostaną włączone syreny alarmowe, race świetlne kibiców Lecha Poznań
19.00 - Koncert rocznicowy - Filharmonia Poznańska, Aula UAM - wystąpi Poznański Chór Chłopięcy i Chór Akademicki UAM pod dyr. Jacka Sykulskiego oraz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej.
W związku z obchodami w godzinach 10.30 - 12.30 linia tramwajowa nr 10 będzie kierowana objazdem - przez ulicę Górna Wilda i Królowej Jadwigi. Dodatkowo MPK informuje, że w tym czasie na ulicy Wierzbięcice, a także od 14.30 do 15.30 przy pl. Wolności - komunikacja miejska może działać z niewielkimi opóźnieniami.
Najpopularniejsze komentarze