Reklama
Reklama

Trwają prace na Wzgórzu Przemysła

Kończą się już prace przy umacnianiu fundamentów pod nowy zamek na Wzgórzu Przemysła. Robotnicy wstrzykują specjalną techniką beton w historyczne fundamenty. Wkrótce zaczną się prace naziemne.

W nowym Zamku Przemysła znajdzie się nowe skrzydło Muzeum Sztuk Użytkowych oraz taras widokowy dla turystów. Chociaż oficjalne przekazanie placu pod budowę odbyło się już w listopadzie, maszyny budowlane na Wzgórzu Przemysła można zobaczyć od kilku dni. - Kończony jest już etap zeskalowania gruntu. Fundamenty są wzmacniane poprzez wstrzykiwanie w niektórych miejscach betonu - mówi Aleksandra Sobocińska, rzeczniczka Muzeum Narodowego w Poznaniu. - Prace naziemne powinny się zacząć w najbliższym czasie. Zostały już w tym celu zakupione potrzebne materiały - dodaje.

Budowy nowego gmachu nie poprzedzą dodatkowe badania archeologiczne. Archeolodzy wskazują, że trzeba je wciąż przeprowadzić na dziedzińcu i w miejscu tzw. kuchni zamkowej. Muzeum zapowiada, że będzie to możliwe po zakończeniu obecnego etapu inwestycji, czyli w 2013 r. Wzniesienie zamku pochłonie 18 mln zł. Składają się na nią samorządy miasta i województwa. Ponad milion uzbierał też Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego w Poznaniu.

Wciąż nie cichną spory na temat architektury zamku. Dyskusję na ten temat nakreśliliśmy w cyklu wywiadów i artykułów we wrześniu i październiku br. Niedawno historycy sztuki Marcin i Piotr Libiccy zaproponowali aby zrezygnować z arkad w południowej części budynku. Zabieg ten miałby go upodobnić do kształtu pierwotnego Zamku Przemysła. - Już jest chyba nie czas na tego typu dyskusje - odpowiada Aleksandra Sobocińska. I dodaje: - W pierwszej dekadzie stycznia muzeum wraz z Komitetem Odbudowy Zamku omówi szczegóły inwestycji na specjalnej konferencji prasowej. Myślę, że rozwiejemy wtedy wszelkie wątpliwości.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
11.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro