Lech wygrał w Salzburgu

Lech Poznań wygrał ostatnie spotkanie fazy grupowej Ligi Europejskiej z FC Salzburg 1:0. Zespół Jose Maria Bakero awansował do 1/16 rozgrywek z drugiego miejsca.

Zespół Jose Maria Bakero rewanżowe spotkanie z FC Salzburg, którego stawką było dla Lecha pierwsze miejsce w grupie rozpoczął bardzo dobre. Szczególnie aktywny był Sławomir Peszko, który w spotkaniach pucharowych prezentuje się o klasę lepiej. Rywale stwarzali zagrożenie tylko po stałych fragmentach gry.

Jednak z każdą minutą ich zapędy pod bramkę Krzysztofa Kotorowskiego stawały się groźniejsze. Wtedy Lech odpowiedziała dwoma akcjami, z których jedna zakończyła się zdobyciem bramki. W 29. minucie Peszko idealnie podał do wbiegającego w pole karne Rudnevsa, ale reprezentant Łotwy stracił piłkę w dogodnej sytuacji. Minutę później błąd kolegi naprawił Semir Stilic, który otrzymał znakomite podanie od Peszki i Lech prowadził 1:0.

Gospodarze starali się szybko wyrównać i w kolejnych minutach oglądaliśmy prawdziwe oblężenie bramki Krzysztofa Kotorowskiego. Najpierw piłkę z linii bramkowej wybił jeden z poznaniaków, a chwile później bramkę na 1:1 zdobył Boghossian, ale sędzia Maksim Łajuszkin uznał, że był na spalonym. Tuż przed końcem spotkania Zarate wbiegł w pole karne Lecha, został zahaczony przez piłkarza Lecha i wydawało się, że będzie jedenastka. Sędzia uznał, że wcześniej był na spalonym i nakazał grać dalej.

W tym samym momencie Juventus Turyn prowadził z Manchesterem City 1:0, a taki wynik zapewniał podopiecznym Jose Maria Bakero pierwsze miejsce w grupie A i rozstawienie przed piątkowym losowanie 1/16.

W drugiej połowie oglądaliśmy walkę piłkarzy z trudnymi warunkami (zmarznięta murawa, padający śnieg i -8 stopni) i ograniczenie się Lecha do obrony wyniku. Stroną dominującą byli gospodarze, a Lech miał dwie dogodne sytuację na zmianę wyniku. W 52 minucie Artojms Rudnevs zagrał w pole karne do Semira Stilica, który zmylił obrońców i zostawił piłkę Wilkowi. Niestety zawodnik zdecydował się na bezpośredni strzał, który został zablokowany. Dziesięć minut później Sławomir Peszko minął lewą stronę boiska Schiemera i idealnie wyłożył piłkę w polu karnym Stilicowi, który zmarnował okazję. Po tej akcji Lech zaczął popełniać dużo błędów, a w końcówce bronił już tylko wyniku.

- W pierwszych 10-12 minutach bardzo dobrze weszliśmy w mecz. Potem zdobyliśmy bramkę, ale zabrakło nam przekonania, aby zdobyć drugą, która uspokoiłaby to spotkanie. Z kolei w drugiej połowie przeważali lepiej przygotowani fizycznie gospodarzy. My jednak mieliśmy trochę szczęścia i dzięki temu w bardzo dobrych nastrojach możemy udać się na Święta. Luisa Henriquea zdjąłem z boiska, ponieważ miał na swoim koncie żółtą kartkę i bałem się, że może dostać kolejną, a nie chciałem ryzykować - powiedział po meczu z FC Salzburg, trener Lecha Poznań, Jose Maria Bakero.

FC Salzburg - Lech Poznań 0:1
Bramki: Semir Stilić (30. minuta)
Żółte kartki: Alan, Cziommer - Luis Henriquez, Jakub Wilk
Sędzia: Maksim Lajuszkin (Rosja)
Widzów: 2500 (1200 z Poznania)

Salzburg: Alexander Walke - Franz Schiemer, Rabiu Afolabi, Ibrahim Sekagya, Martin Hinteregger - Daniel Offenbachem (58. Alan), David Mendes da Silva - Simon Cziommer, Jakob Jantscher (68. Stefan Hierlander), Gonzalo Zarate - Joaquim Boghossian

Lech: Krzysztof Kotorowski - Marcin Kikut, Bartosz Bosacki, Manuel Arboleda, Luis Henriquez (36.Jakub Wilk)- Dimitrije Injac, Ivan Djurdjević - Sergei Krivets, Semir Stilić (76. Tomasz Bandrowski), Sławomir Peszko - Artjoms Rudnevs

Minuta po minucie:
Koniec spotkania 6. kolejki Ligi Europejskiej FC Salzburg - Lech Poznań 0:1. Zespół Jose Maria Bakero awansował do 1/16 LE z 2. miejsca.
90 min. - Krzysztof Kotorowski celebruje wybicie piłki, gdyż Lech gra w dziesiątkę i potrzebuje czasu.
90 min. - Kolumbijczyk jest opatrywany przez lekarzy, a jego mina sygnalizuje, że to poważna sprawa.
90 min. - Sędzia dolicza 3. minuty do drugiej połowy, a na murawie znów leży Manuel Arboleda.
86 min. - Żółta kartka dla Alana i Wilka. Gra toczy się w środkowej strefie boiska.
85 min. - Krzysztof Kotorowski znów ratuje piąstkowaniem Lecha. Poznański zespół popełnia dużo błędów.
83 min. - Manuel Arboleda wrócił już na boisko, a gospodarze przejęli inicjatywę.
83 min. - Lech ma już wykorzystane wszystkie zmiany. Gra toczy się w środkowej strefie boiska.
81 min. - Strzał Grzegorza Wojtkowiaka z ok. 35 metrów mija bramkę Walke. Na murawę pada Arboleda, który potrzebuje pomocy lekarza,
79 min. - Sławomir Peszko wbiega w pole karne gospodarzy, schodzi na lewą stronę i oddaje strzał, który mija o centymetry bramkę.
76 min. - Zmiana w zespole Lecha. Boisko opuszcza Semir Stilic, a wchodzi Tomasz Bandrowski.
75 min. - Trwa oblężenie bramki Lecha Poznań. Krzysztof Kotorowski znów ratuje swój zespół.
73 min. - Zmiana w zespole FC Salzburg. Boisko opuszcza Boghossian, a wchodzi Wallner.
72 min. - W spotkaniu Juventus Turyn - Manchester City po 70. minutach jest 1:0. Lech liderem grupy A LE.
70 min. - Krzysztof Kotorowski obronił strzał Boghossiana z kilku metrów. Rusza kontra Lecha.
69 min. - Lech buduje swój atak, ale piłkę stracił Sławomir Peszko, który przegrał pojedynek jeden na jeden z obrońcą.
67 min. - Zmiana w zespole FC Salzburg. Boisko opuszcza Jantscher, a wchodzi Hierlander.
66 min. - Boghossian składał się do strzału w polu karnym Lecha, ale w porę zatrzymany przez Arboledę i Kikuta.
65 min. - Schiemer odpowiada dośrodkowanie z prawej strony w pole karne Lecha, ale na posterunku Kotorowski.
62 min. - Sławomir Peszko minął lewą stronę boiska Schiemera i idealnie wyłożył piłkę Stilicowi, który zmarnował okazję.
60 min. - Semir Stilic podaje na lewą stronę do Peszki, który dośrodkowuje w pole karne. Piłkę wybijają obrońcy.
58 min. - Groźna akcja gospodarzy z udziałem Alana i tylko szczęście ratuje Lecha Poznań.
57 min. - Zmiana w zespole FC Salzburg. Boisko opuszcza Offenbacher, a wchodzi Alan. Zza linii bocznej Lech.
54 min. - W spotkaniu Juventus Turyn - Manchester City po 55. minutach jest 1:0. Lech liderem grupy A LE.
54 min. - Lech zmusza gospodarzy do cofnięcia się na swoją połowę. Zza linii bocznej Grzegorz Wojtkowiak.
52 min. - Lech zmarnował dobrą okazję. Rudnevs podaje w polu karnym do Stilica, ten zostawia piłkę Wilkowi, który marnuje okazję.
51 min. - Rzut wolny dla FC Salzburg po dotknięciu piłki ręką przez Sławomira Peszko.
49 min. - Grzegorz Wojtkowiak i Manuel Arboleda zatrzymują rajd Cziommera. Od bramki Kotorowski.
47 min. - Na spalonym Cziommer i gra przenosi się w środkową strefę boiska. Murawa powoli robi się biała od padającego śniegu.
46 min. - Bardzo dobry początek Lecha. Semir Stilic wbiega w pole karne gospodarzy, ale traci piłkę.
46 min. - Ruszyła druga połowa spotkania 6. kolejki Ligi Europejskiej FC Salzburg - Lech Poznań 0:1.
45 min. - W zespole Lech zmiana. Boisko opuszcza Ivan Djurdjevic, a wchodzi Grzegorz Wojtkowiak.
45 min. - Na murawie stadionu w Salzburgu pojawiają się oba zespoły. Zaczyna padać śnieg, a temperatura wynosi -8 stopni.
45 min. - Trwa przerwa w meczu FC Salzburg - Lech Poznań 0:1. Bramkę dla Kolejorza zdobył Semir Stilic.
45 min. - Trwa przerwa w spotkaniu FC Salzburg - Lech Poznań 0:1. Bramkę dla Kolejorza zdobył Semir Stilic.
45 min. - Koniec pierwszej połowy spotkania FC Salzburg - Lech Poznań 0:1. Przerwa potrwa 15 minut.
45 min. - W spotkaniu Juventus Turyn - Manchester City po 45. minutach jest 1:0. Lech liderem grupy A LE.
45 min. - Djurdjevic blokuje dośrodkowanie Cziommera i kolejny stały fragment gry dla FC Salzburg.
44 min. - Zarate pada w polu karnym Lecha Poznań, ale sędzia pokazuje, że zawodnik gospodarzy wcześniej był na spalonym.
43 min. - Lech szybko wyprowadza atak, ale obrońcy gospodarzy przejmują piłkę.
43 min. - Ostatnie minuty pierwszej połowy to prawdziwa wymiana ciosów. Boghossian bliski zdobycia bramki dla FC Salzburg.
41 min. - W spotkaniu Juventus Turyn - Manchester City po 40. minutach gry jest bezbramkowy remis.
40 min. - Zarate wykłada piłkę Cziommerowi w polu karnym, ale Arboleda wybija piłkę w ostatnim momencie.
39 min. - Gra toczy się w środkowej strefie boiska, a Lech Poznań ma problem z przejęciem piłki.
38 min. - Kolejna groźna akcja FC Salzburg. Kotorowski broni silny strzał Cziommera z ok. 30 metrów.
35 min. - Pierwsza zmiana w zespole Lecha. Boisko opuszcza Luis Henriquez, a wchodzi Jakub Wilk.
33 min. - Bramka dla FC Sazlburg, ale sędzia pokazuje, że na spalonym był Boghossian. Wszystko po błędach Kotorowskiego.
32 min. - Wybita piłka z linii bramkowej Lecha trafia pod nogi rywala, którego strzał mija minimalnie pustą bramkę.
32 min. - Szybka odpowiedź gospodarzy i piłkę z linii bramkowej wybija obrońca Lecha.
31 min. - Bramka dla Lecha Poznań. Semir Stilic popisuje się znakomitym strzałem po podaniu Peszki.
28 min. - Znakomita okazja na zdobycie bramki dla Lecha. Peszko idealnie podaje do wbiegającego w pole karne Rudnevsa, ale traci on piłkę.
26 min. - Sławomir Peszko pod polem karnym gospodarzy, ale zatrzymany przez obrońców FC Salzburg.
24 min. - Zła interwencja Manuela Arboledy, ale chwilę później kolumbijczyk naprawia swój błąd.
22 min. - FC Salzburg od kilku minut skutecznie blokuje próby Lech wyprowadzenie piłki na połowę rywala.
22 min. - Złe podanie Injaca do Henriqueza i piłka zostaje przejęta przez gospodarzy. Gra toczy się w środkowej strefie boiska.
20 min. - Chwilę wcześniej Luis Henriquez został ukarany żółtą kartką za faul. Nadal remis 0:0.
19 min. - Rzut wolny dla gospodarzy po faulu Henriqueza. Dośrodkowanie Zarate wybite na rzut rożny.
18 min. - Peszko wrócił na boisko, a Cziommer zatrzymany przez Henriqueza przy próbie wyprowadzenia kontry.
16 min. - Sławomir Peszko potrzebuje pomocy lekarza po udanej główce w obronie. Zawodnik źle spadł na murawę.
14 min. - Zamieszanie w polu karnym Lecha zakończone strzałem Cziommera. Kolejny stały fragment dla gospodarzy.
12 min. - Rzut wolny dla FC Salzburg w okolicach pola karnego po złej interwencji Arboledy.
11 min. - Gra toczy się w środkowej strefie boiska, a pierwsze 10. minut spotkania należy do Lecha.
11 min. - Rzut wolny dla FC Salzburg w środkowej strefie boiska po faulu Sławomira Peszko.
10 min. - W spotkaniu Juventus Turyn - Manchester City po 10. minutach gry jest bezbramkowy remis.
9 min. - Kolejny atak Lecha. Sławomir Peszko dośrodkowuje w pole karne z lewej strony, ale piłkę wyłapał Walke.
7 min. - Sławomir Peszko znów w polu karnym, ale jego próba strzału zdecydowanie mija bramkę Walke.
5 min. - Pierwsza groźna okazja gospodarzy. Zarate podaje z lewej strony w pole karne, ale na posterunku Krzysztof Kotorowski.
4 min. - Sławomir Peszko wbiega w pole karne, pada na murawę i od bramki zacznie Walke,
3 min. - Na stadionie w Salzburgu -8 stopni, a na trybunach głównie kibice Lecha Poznań.
3 min. - FC Salzburg: Walke - Schiemer, Afolabi, Sekagya, Hinteregger - Offenbacher, Mendes Da Silva - Zarate, Cziommer, Jantscher - Boghossian.
2 min. - Rzut wolny dla Lecha Poznan z ponad 30 metrów po faulu na Semiru Stilicu.
1 min. - Lech: Kotorowski - Kikut, Bosacki, Arboleda, Henriquez - Kriwiec, Injac, Djurdjevic, Peszko - Stilic - Rudnevs.
1 min. - Zaczyna Lech Poznań.