Reklama
Reklama

Powstanie film o Powstaniu Wielkopolskim

Marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak poinformował, że za trzy lata, na 95 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego ma powstać o nim film fabularny.

- Byłby to film fabularny, gdzie Powstanie Wielkopolskie odgrywałoby dominującą rolę. Ma to być film atrakcyjny dla widzów. Sądzę, że warto na ten cel przeznaczyć znaczne środki. Nie ma innego sposobu dotarcia do dużej liczby odbiorców jak poprzez nowoczesne multimedialne techniki, a taką formą jest przecież film - być może w wersji 3D - poinformował dziennikarzy marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak.

Już ma początku 2011 roku ogłoszony zostanie konkurs na scenariusz filmowy poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu. Natomiast na 100 rocznicę stanąć ma pomnik Ignacego Jana Paderewskiego.

Powstanie Wielkopolskie to szczególne wydarzenie zapisujące się w kartach historii Polski. Często jest także określane mianem jedynego udanego zrywu niepodległościowego Polaków. To właśnie 27 grudnia 1918 roku wybuchło jedno z największych powstań antyniemieckich. Wydarzenia te skupione były wokół przyjazdu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. Za pośrednictwem uroczystego powitania Mistrza na Dworcu Cesarskim, 26 grudnia odbywały się w Poznaniu liczne demonstracje, które tak naprawdę były demonstracjami ukazującymi siłę Polaków i gotowość do walki. Patriotyczne przemówienie wygłoszone przed Paderewskiego z balkonu Hotelu Bazar do zgromadzonych na Placu Wolności, który wtedy nazywał się Wilhelmplatz, zapoczątkowały niepodległościowy zryw.

Do dziś nie ustalono, kto pierwszy zaczął strzelać. Pewne natomiast jest, że pierwszym poległym z walce, był Franciszek Ratajczak. W pierwszych dniach walk powstańcy zdobyli: Pocztę, Dworzec Główny, Cytadelę, Arsenał Artyleryjski, koszary na Jeżycach, przy ul. Solnej i fort Grolmana. Po dziewięciu dniach - 6 stycznia - Poznań był już wolny. Za patriotycznym przykładem poszły także inne miasta Wielkopolski, gdzie również wybuchły niepodległościowe zamieszki. Zakończenie walk uwieńczone zostało sukcesem 16 lutego 1919 roku, kiedy przedłużono rozejm w Trewirze, natomiast cel powstania został osiągnięty 28 czerwca, kiedy Wielkopolska została formalnie włączona w granice Polski.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
19℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
17.32 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro