Reklama
Reklama

Błażej Wandtke dostał "polskiego Pulitzera"

Błażej Wandtke, dziennikarz Telewizji WTK, autor cyklu "Tajemnice Poznania" otrzymał dziś w Warszawie nagrodę im. Jerzego Zieleńskiego przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Nagroda imienia Jerzego Zieleńskiego trafia do dziennikarzy, którzy popularyzują wiedzę w różnych dziedzinach. Jej fundatorem jest rodzina patrona.

Błażej Wandtke otrzymał nagrodę od Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za odcinek "Tajemnic Poznania" pod tytułem "Tajemnica domu na Sołaczu" wyemitowany 24 listopada 2009 roku. W uzasadnieniu przyznano, że nagroda trafia w ręce Wandtke za pasję poznawania historii małej Ojczyzny. Cieszę się ogromnie - mówi Błażej Wandtke. Szczególnie ważne jest dla mnie to, że doceniono materiał o małej Ojczyźnie, małej społeczności. Jury uznało, że to atrakcyjny program, który okazał się być ważny także dla odbiorców. To bardzo cieszy - kończy.

Tajemnice Poznania to program popularno-historyczny ukazujący się na antenie Telewizji WTK od ponad dwóch lat. Przedstawiane w nim są wydarzenia z podręcznika historii - jak powstanie wielkopolskie czy zdobycie Poznania, ale też całkiem nieznane - jak działalność konspiracyjnej grupy Warta tuż po II wojnie światowej. Od historii kryminalnych - jak sensacyjny napad na pocztę na Wildzie w latach 60-ch, po sentymentalne - jak historia nieszczęśliwego małżeństwa Klaudyny Potockiej i zamku na wyspie na jeziorze Góreckim. Program ma swój profil na facebooku.

Odcinek "Tajemnica domu na Sołaczu" opowiada historię Janiny Bodnar-Takajszwili. Kobiety, która była asystentką szefa powojennej antykomunistycznej konspiracji w Poznaniu. Po wpadce kierownictwa przez kilkadziesiąt lat ukrywała w swoim domu archiwum organizacji. Znaleziono je przypadkiem dopiero w 1981 roku tuż po wprowadzeniu stanu wojennego. Nagrodzony magazyn można obejrzeć tu:

http://www.wtk.com.pl/index.php?section=magazyn&id_prog=40&video_id=1601

Błażej Wandtke nie jest jedynym poznaniakiem, który został uhonorowany na warszawskiej gali. Nagrodę Watergate za dziennikarstwo śledcze otrzymał Marcin Kącki za cykl artykułów "Uciekajcie stąd", "Centrum stomatologii pod lupą kontrolerów", "Anatomia szkodliwego milczenia" opublikowanych w kwietniu tego roku w Gazecie Wyborczej. Nagrodę otrzymał "za zdemaskowanie nepotyzmu i układów w środowisku medycznym".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.98 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro