Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
1 -7
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
1°C 1020 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1022 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Parafia chce 98 mln zł odszkodowania za tereny nad Maltą

mk
niedziela, 12.12.2010 r.
godz. 16.10

Za odebrane w czasie PRL tereny wokół Jeziora Maltańskiego parafia św. Jana Jerozolimskiego za Murami może otrzymać astronomiczne odszkodowanie – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Na 98 mln wartość terenów, które chce odzyskać parafia, ocenił sądowy biegły. Chodzi o kilkadziesiąt działek wokół Malty i na os. Warszawskim o łącznej powierzchni ponad 15 ha.

Jak przypomina „Wyborcza”, w 2000 r. miasto zawarło ugodę z poprzednim proboszczem parafii, który w zamian za zwrot parku Świętokrzyskiego zrezygnował z dalszych roszczeń. W 2005 r. komisja majątkowa, która zajmuje się reprywatyzacją ziem pokościelnych, zamknęła postępowanie.

Dziś parafia twierdzi, że ugoda sprzed 10 lat jest nieważna, bo poprzedni proboszcz nie uzgadniał jej, zgodnie z prawem kanonicznym, z Watykanem. Jeszcze 5 lat temu parafia św. Jana Jerozolimskiego żądała za sporny majątek 5 mln zł. Jej radna prawny tłumaczy na łamach „Gazety Wyborczej”, że nie dysponowała w tamtym czasie wyceną. Dodaje, że poznański podatnik i tak musiałby zapłacić parafii pięć razy więcej, gdyby pokościelne działki były przez miasto dzierżawione.

Miasto Poznań, Agencja Nieruchomości Rolnych i Ministerstwo Finansów żądają wycofania pozwu. Radca prawny Urzędu Miasta uspokaja, że nawet jeśli sąd zasądzi wypłatę 98 mln zł odszkodowania, nie obciąży ono budżetu miasta, tylko Ministerstwo Finansów.

Reklama