Reklama
Reklama

Grobelny na kolejną kadencję

Według oficjalnych danych PKW ze wszystkich obwodów wyborczych w Poznaniu, Ryszard Grobelny otrzymał 66,26% a Grzegorz Ganowicz - 33,74 % głosów. Frekwencja w wyborach wyniosła 24,79%. Ryszard Grobelny zostaje prezydentem Poznania na kolejną kadencję.

Urzędujący prezydent Ryszard Grobelny jest zwycięzcą II tury wyborów samorządowych. Pierwsze wyniki sondażowe i te napływające z komisji wyborczych potwierdzają dane, jakie wynikały z przedwyborczych sondaży. Na Ryszarda Grobelnego oddało głos około dwa razy więcej osób niż na kandydata PO Grzegorza Ganowicza.

To będzie czwarta kadencja Ryszarda Grobelnego na tym stanowisku. Grobelny startował w wyborach jako kandydat niezależny, choć przed wyborami wstąpił do Platformy Obywatelskiej i przypuszczano, że uzyska poparcie tej partii w wyborach co się jednak nie stało. Ryszard Grobelny funkcję prezydenta miasta pełni nieprzerwanie od 1998 roku. Hasłem wyborczym Grobelnego w tej kampanii było "Jeszcze więcej dla Poznania". Przed wyborami zapowiadał, że w czwartej kadencji skupi się na komunikacji miejskiej, inwestycjach w kulturę, zdrowie i sport.

Po wynikach Ryszard Grobelny powiedział "dziękuję wszystkim którzy mnie wspierali w tej kampanii, to już jest raczej czas na radość".

Kontrkandydatem Grobelnego był Grzegorz Ganowicz, popierany przez PO obecny przewodniczący Rady Miasta Poznania. Hasłem wyborczym Ganowicza była "Dobra Zmiana". Podobnie do Grobelnego zamierzał skupić się na kulturze, komunikacji oraz na ożywieniu centrum w Poznaniu. Tuż po zakończeniu ciszy wyborczej Ganowicz mówił "czekamy na oficjalne wyniki, ale jesteśmy w dobrym towarzystwie i dobrej myśli".

- Jest przyrost poparcia dla Grzegorza Ganowicza, natomiast jeśli chodzi o poziom poparcia dla Ryszarda Grobelnego, jeżeli tutaj pokusić się o pewną analogię do elekcji poprzednich, on jest mniej więcej na tym samym poziomie - komentował dla WTK po napłynięciu pierwszych wyników dr Jacek Pokładecki z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. - Na dodatek odzwierciedla w pełni w zasadzie to, o czym mieliśmy okazję czytać w piątek w sondażach. Na razie jest to jeszcze zbyt wcześnie, aby a podstawie danych z jednej komisji budować dalej idącą tezę - dodał

W Poznaniu przy 431 tysiącach uprawnionych do głosowania, wydano 107 tysięcy kart. Frekwencja wyniosła 24,79%.

Co zadecydowało o ostatecznym zwycięstwie Ryszarda Grobelnego w drugiej turze wyborów prezydenckich?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Poznań w środę niemal najcieplejszy w Polsce. Idzie załamanie pogody
25℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
17.05 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro