Reklama

Śnieżnie na drogach

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Na drogach w całym kraju panują trudne warunki atmosferyczne. W Poznaniu intensywnie pada śnieg. Na ulice wyjechały już pługi i piaskarki. ZDM podzielił ulice w mieście na cztery sieci, według których odśnieżane będą trasy.

Zarząd Dróg Miejskich, który dba o odśnieżanie ulic w naszym mieście, ma pod swoją pieczą ponad 830 kilometrów dróg w Poznaniu, a także blisko 680 tysięcy metrów kwadratowych chodników. W gestii ZDM leży również odśnieżanie kładek, schodów, przejść podziemnych i placów miejskich.

Jednak ze względu na ograniczenia sprzętowe i budżet miasta poznańskie ulice pogrupowano w cztery sieci.

Sieć strategiczna (prawie 300 km) obejmuje m.in. drogi krajowe i wojewódzkie na terenie Poznania, główne ulice wylotowe z miasta, dojazdy do szpitali, czy ramy komunikacyjne Poznania. Tutaj ZDM musi podjąć działania najszybciej. Pługi i piaskarki, a także pierwsza dawka soli pojawiają się na tych ulicach już 1,5 godziny po podjęciu działań przez ZDM. 90% pokrywy śnieżnej z szerokości jezdni musi zniknąć w ciągu 4 godzin od ustania opadów.

Sieć podstawowa (226 km) to m.in. część ulic publicznej komunikacji autobusowej, drugorzędne trasy wylotowe i dojazdowe do osiedli mieszkaniowych. Standard utrzymania zimowego tych ulic jest niższy niż sieci strategicznej. Wydłużono tu czas podjęcia działań przez ZDM. Pierwsze działania mają się pojawić w czasie do 3,5 godziny od podjęcia działań. ZDM ma 8 godzin od ustania opadów, by usunąć 90% pokrywy śnieżnej z ulic.

Sieć lokalna (308 km) to drogi gminne. Działania moga się tutaj rozpocząć nawet po 5 godzinach od uruchomienia procedury związanej z odśnieżaniem.

Sieć dróg utrzymywanych interwencyjnie - to przede wszystkim drogi gruntowe. Będą odśnieżane tylko po interwencjach mieszkańców lub służb miejskich.

Podajemy numery telefonów, pod którymi można zgłaszać konieczność odśnieżenia ulic:

Zarząd Dróg Miejskich, Zimowe Utrzymanie Ulic: 61 64 77 231

Zarząd Dróg Powiatowych (obejmuje swoim zasięgiem drogi powiatowe dookoła Poznania), Dyżurny Zimowego Utrzymania: 61 85 93 437 lub 85 93 439

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
12℃
Poziom opadów:
6 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
8.48 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro