Reklama
Reklama

Internetowe zapisy do lekarza w Poznaniu

Z własnego domu można już przejrzeć kalendarz niektórych medyków i zarezerwować lub przesunąć wizytę kliknięciem myszy. Wprowadzanie nowego systemu nie będzie jednak łatwe. Okazuje się, że tylko 49 proc. poznańskich przychodni używa komputera do rejestracji pacjentów.

Portale internetowej rejestracji do lekarzy są już dosyć popularne w Stanach Zjednoczonych. Nad pełną informatyzacją zapisów do lekarza pracuje też m.in. Wielka Brytania. W Polsce rejestracja on-line jest już możliwa na stronach konkretnych prywatnych przychodni. Nad regionalnym systemem pracuje obecnie samorząd województwa podlaskiego. Do rywalizacji stają też prywatne portale, takie jak powstały niedawno w Poznaniu www.twoja-poradnia.pl. Jego system jest bezpłatny dla pacjentów, którzy muszą się tylko zalogować. Wprowadzanych zmian nie muszą już potwierdzać telefonicznie w rejestracji. Mogą też łatwo anulować swoją wizytę, oszczędzając lekarzowi straconych 20 minut.

Autorom strony na razie udało się zdobyć na rozwój 800 tys. zł dofinansowania z unijnego Programu Innowacyjna Gospodarka. - Pomysł na powstanie portalu powstał kilka lat temu, gdy czekałem w kolejce, żeby zarejestrować się do lekarza. Nie rozumiałem dlaczego nie można usprawnić całej procedury - mówi Jarosław Jandy, współwłaściciel poznańskiego serwisu. - Rejestracja on-line pozwala na obniżenie kosztów ruchu chorych. Pacjenci natomiast unikają uciążliwych kolejek - dodaje. Twoja-poradnia.pl bardziej przypomina portale społecznościowe niż specjalistyczne systemy medyczne dla szpitali. Posiadacze kont mogą tam m.in. przekazywać sobie informacje. Portal ma w planach także wprowadzenie internetowej kartoteki pacjenta.

Informatyzacja społeczeństwa idzie szybciej niż administracji. Widać to po sukcesie takich firm jak Allegro, NK.pl czy naszego epoznan.pl. Twoja-poradnia.pl i podobne chcą więc wyprzedzić zmiany w samej służbie zdrowia. Na razie jednak muszą przekonać lekarzy. Okazało się, że w 2010 roku tylko w niespełna połowie rejestracji poznańskich placówek zdrowotnych używa się komputera. Tylko 60 procent z tych komputerów, które są, jest podłączone do internetu. W 47 procentach używa się specjalnego oprogramowania dla placówek medycznych. Do części poznańskich lekarzy pracujących w ramach NFZ już teraz można zapisać się on-line. Część przepytanych medyków uznaje jednak, że nie potrzebuje na razie większej liczby pacjentów. Inni interesują się np. tylko możliwością kontaktu z pacjentem za pomocą automatycznych sms-ów.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
4℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.40 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro