Reklama
Reklama

Prawoskręt z Jawornickiej niebezpieczny dla pieszych

Piesi przechodzący przez pasy na ul. Promienistej muszą się ścigać z samochodami wyjeżdżającymi z ul. Jawornickiej. Niektóre auta ustępują pierwszeństwa, a inne dodają gazu.

O niebezpiecznym przejściu zaalarmowała redakcję WTK jedna z mieszkanek os. Kopernika: - Piesi mają światło, ale kierowcy nigdy nie przestrzegają obowiązku zatrzymania się przed pasami by przepuścić pieszych. Idąc z dzieckiem wielokrotnie samochód mnie wyprzedzał na pasach. Moje pukanie w głowę nic nie dało. Tutaj trzeba interwencji.

Okazuje się, że przechodnie pokonujący skrzyżowanie Promienistej i Jawornickiej rzeczywiście muszą poruszać się prawdziwym slalomem pomiędzy pojazdami, które próbują jak najszybciej wydostać się z ul. Jawornickiej. Kierowcy nie zwracają uwagi na to, że za światłami jest także zebra. O pierwszeństwie pieszego przed pojazdem na przejściu dla pieszych mówi artykuł 13 kodeksu drogowego.

Prawoskręt stosuje się dla usprawnienia ruchu drogowego i dzięki niemu nie tworzą się korki. Skrzyżowanie Jawornickiej z Promienistą wymaga jednak dopracowania. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że pasy w tym miejscu prawdopodobnie dawno nie były odmalowywane, bo są ledwo widoczne. Tymczasem same światła dla pieszych nie zawierają wizerunku idącego człowieka, ale świecą się pełnym światłem, jak sygnalizatory dla samochodów. Nie znający tego miejsca kierowca może więc przejścia dla pieszych zwyczajnie nie zauważyć.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
53.89 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro