Reklama

Marsz Równości wyruszy spod opery

O godz. 14 sobotę ulicami Poznania przejdzie Marsz Równości. Jest to część Dni Równości i Tolerancji. Poprzedzi go kontrmanifestacja. Zachowania uczestników będą obserwowane przez przedstawicieli Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

Marsz Równości rozpocznie się w sobotę o godzinie 14:00. Uczestnicy przejdą się ulicami Fredry, Al. Niepodległości, Św. Marcin, Al. Marcinkowskiego, Podgórna, Wrocławska, Stary Rynek, Rynkowa, 23 Lutego, Al. Marcinkowskiego, Pl. Wolności. Z utrudnieniami muszą się w tym czasie liczyć kierowcy. Wszystkie wymienione ulice będą czasowo zamykane.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Kontrmanifestacja rozpocznie się o godz. 13.30. zgromadzenie odbędzie się na ul. Fredry przy fontannie, naprzeciw budynku opery. Zakończy się ono o godz. 14.00.

Oba zgromadzenia będą zabezpieczane przez policję. Policja informuje, że w przypadku próby zakłócenia legalnych zgromadzeń zostaną podjęte interwencje wobec osób nie podporządkowujących się przepisom prawa. Za udaremnienie zgodnego z prawem zgromadzenia grozi kara do 2 lat więzienia. Bezprawne zgromadzenie, nieopuszczenie zbiegowiska, zakłócanie spokoju i porządku publicznego oraz publiczne nawoływanie do popełnienia przestępstwa podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Wobec osób zatrzymanych za popełnione przestępstwa i wykroczenia Policja skieruje do Sądu wnioski w trybie przyspieszonym.

Dla bezpieczeństwa wszystkie wydarzenia będą rejestrowane za pomocą monitoringu wizyjnego.

Na zgromadzeniu pojawią się również, na zaproszenie komendanta Wielkopolskiej Policji przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. Marsz Równości zorganizowano po raz pierwszy w 2004 roku. W 2005 roku władze miasta nie zgodziły się na przemarsz, mimo to w nielegalnym marszu wzięło udział kilkaset osób, z których ponad 80 zostało zatrzymanych przez policję. W 2006 roku marsz odbył się, mimo protestów jego przeciwników. W 2007, 2008 i 2009 roku marsze odbyły się bez poważniejszych przeszkód.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
20℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
18.35 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro