Reklama
Reklama

Będzie nowy budynek dla VIII LO?

W budżecie Miasta Poznania na 2011 rok znalazły się pieniądze na projekt nowego budynku dla VIII Liceum Ogólnokształcącego. Obecnie szkoła wynajmuje swoją siedzibę od kurii.

Nowy budynek Ósmego LO ma się znajdować pomiędzy ulicami Krauthofera i Hetmańską. Skąd taka decyzja? Jak podaje Gazeta Wyborcza, Ryszard Grobelny przyznał, że koszty jakie musi ponosić miasto płacąc kurii za wynajmowanie budynku dla szkoły, są zbyt duże. Dodał też, że miastu bardziej opłaca się wybudować nowy budynek dla VIII LO niż płacić blisko 2 miliony złotych rocznie kurii. Zdaniem Grobelnego, uczniowie mają się wprowadzić do nowego lokum w 2014 roku.

Przypomnijmy - historia dwóch budynków, w których mieszczą się VIII LO i Zespół Szkół Muzycznych jest zawiła. Ziemia, na której stoją, należała kiedyś do księdza Czesława Piotrowskiego, który był m.in. działaczem społecznym. Postanowił wybudować na swoim gruncie budynki, w których chciał prowadzić gimnazjum. Budowa siedziby obecnego VIII LO zakończyła się na przełomie 1927 i 1928 roku.

VIII Liceum rozpoczęło swą działalność przy ulicy Głogowskiej w 1956 roku. I istnieje tam do dziś. O przyznanie prawa do nieruchomości od kilku lat ubiegała się Archidiecezja Poznańska. Domagała się, by miasto zwróciło Kościołowi należną własność. Ostatecznie, 22 marca 2007 roku wydano decyzję, która wskazuje jako właściciela budynków Archidiecezję. Oznacza to, że Archidiecezja, która jest spadkobiercą księdza Piotrowskiego, posiada prawo do zarządzania budynkami.

W chwili, gdy miasto przegrało bój o budynki, pojawiły się głosy, że VIII LO i Zespół Szkół Muzycznych będą musiały opuścić budynki. Okazało się jednak, że Kościół, przedstawiciele miasta i szkół doszli do porozumienia - placówki nie były zagrożone.

W marcu 2009 roku sytuacja się zmieniła. Powodem całego zamieszania były pieniądze. Otóż Archidiecezja Poznańska zgodziła się wydzierżawić budynki szkołom, jednak kwoty jakich żądała były za wysokie dla dyrekcji placówek - od VIII LO kuria chce 1,8 mln złotych rocznie. Ponadto szkoły muszą zapłacić Archidiecezji wyrównanie za użytkowanie budynków (mniej więcej od połowy lat 90.).

Wśród absolwentów VIII LO znajdują się m.in. Ryszard Grobelny, Jacek Tomczak (poseł PiS), Maria Pasło-Wiśniewska (PO) oraz Aleksander Gawronik.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
7℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
13.13 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro