Reklama

Pierwszy kalendarz z duchownymi

Krakowskie wydawnictwo Opoka przedstawia w Poznaniu pierwszy na polskim rynku kalendarz z duchownymi w roli głównej.

Ci, którzy chcą się spotkać z autorkami tego projektu mogą to zrobić już podczas targów SAKRALIA - od poniedziałku na MTP.

Księża przeważnie są postrzegani jako osoby konserwatywne. Wierni widzą ich jako kapłanów, którzy całkowicie poświęcają się misji duchowej. Zapominają jednak o tym, że każdy duchowny jest też człowiekiem i ma swoje pasje, zainteresowania.

Autorki kalendarza, Paulina Socha-Jakubowska i Sylwia Dąbrowa, w ten sposób wypowiadają się o swoim projekcie:

Nasi bohaterowie to księża, którzy swoją ponadprzeciętną działalnością sprawiają, że polski Kościół wciąż przyciąga ludzi młodych, stanowi dla nich alternatywę i otwiera przed nimi nowe możliwości. To duchowni, którzy oprócz ewangelizacji w klasycznym ujęciu tego słowa, wykorzystują wszelkie dostępne płaszczyzny (Internet, media, książki, spotkania, koncerty), by nauczać. Ale to także, a może przede wszystkim zwykli ludzie, normalni mężczyźni, którzy chętnie grają w piłkę nożną, chodzą do siłowni, wspinają się, jeżdżą na nartach, chodzą na rockowe koncerty, piszą muzykę, czy wsiadają na Harleya zaraz po niedzielnej Mszy Św. Realizują swoje pasje i zarażają nimi innych.

Kalendarz "Powołani A.D. 2011. Poznaj duchownych z pasją" powstał właśnie dlatego, by przełamać pewne, dość konserwatywne spojrzenie na polskich duchownych i tradycyjne myślenie o nich. Zdajemy sobie sprawę, że tworząc go poszłyśmy pod prąd - wszak nie wiadomo jak efekt naszych prac zostanie w Polsce przyjęty. Ale jedno jest pewne, spotkania, rozmowy i fotografowanie Księży to była dla nas wielka lekcja, przede wszystkim pokory. Kto nie wierzy może spróbować namówić kolejnych polskich duchownych, do udziału w kolejnym tego typu projekcie. Interesujących kapłanów w Polsce nie brakuje!


Ci poznaniacy, którzy chcą się przekonać jak powstawał kalendarz z księżmi, którzy piszą bajki, rapują, czy jeżdżą na rolkach, mogą wybrać się na targi SAKRALIA, które rozpoczną się już w poniedziałek na MTP. Również w poniedziałek, 8 listopada, odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć przedstawiających kalendarzowych księży. Spotkanie z autorkami kalendarza rozpocznie się o godzinie 10.30 na MTP.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
8.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro