Reklama

Protesty mieszkańców opóźnią rozbudowę Ławicy?

fot. mainrc sxc.hu

Do EURO 2012 coraz bliżej. Lotnisko Ławica, które już raz dostało żółtą kartkę za słabe przygotowania do Mistrzostw, może mieć problemy z mieszkańcami okolicznych osiedli.

Mieszkańcy okolic Lotniska Ławica biorą przykład z mieszkańców Krzesin, którzy głośno protestują przeciw hałaśliwemu towarzystwu lotniska. Sąsiedzi bazy F-16 dostali nawet pierwsze odszkodowania w związku z hałasem, jaki muszą znosić.

Podobnym tropem idą więc mieszkańcy Przeźmierowa i osiedli znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie Lotniska Ławica. Zapowiadają, że będą protestować przeciw rozbudowie poznańskiego obiektu. Chcą też złożyć wnioski o odszkodowania.

Rozbudowa lotniska ma się rozpocząć już w najbliższych miesiącach. Wszystko po to, by do Euro 2012 obiekt podwoił swoją przepustowość (ma przyjmować rocznie około 2,5 miliona pasażerów). W tym celu konieczna jest rozbudowa terminalu i budowa nowej drogi kołowania.

W ramach inwestycji mieszkańcy sąsiednich osiedli domagają się wybudowania ekranów akustycznych, które wyciszą hałas startujących i lądujących samolotów. Mogą też otrzymać odszkodowania, które zrekompensują zmniejszenie wartości ich posesji.

Swoje protesty mieszkańcy mogą zgłaszać do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska już tylko do 8 listopada. Do tej pory do urzędników trafił tylko jeden taki wniosek. Jeśli będzie ich więcej, może się okazać, że rozbudowa lotniska zostanie opóźniona.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
1℃
Poziom opadów:
2.5 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
20.26 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro