Reklama
Reklama

Protesty mieszkańców opóźnią rozbudowę Ławicy?

fot. mainrc sxc.hu
fot. mainrc sxc.hu

Do EURO 2012 coraz bliżej. Lotnisko Ławica, które już raz dostało żółtą kartkę za słabe przygotowania do Mistrzostw, może mieć problemy z mieszkańcami okolicznych osiedli.

Mieszkańcy okolic Lotniska Ławica biorą przykład z mieszkańców Krzesin, którzy głośno protestują przeciw hałaśliwemu towarzystwu lotniska. Sąsiedzi bazy F-16 dostali nawet pierwsze odszkodowania w związku z hałasem, jaki muszą znosić.

Podobnym tropem idą więc mieszkańcy Przeźmierowa i osiedli znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie Lotniska Ławica. Zapowiadają, że będą protestować przeciw rozbudowie poznańskiego obiektu. Chcą też złożyć wnioski o odszkodowania.

Rozbudowa lotniska ma się rozpocząć już w najbliższych miesiącach. Wszystko po to, by do Euro 2012 obiekt podwoił swoją przepustowość (ma przyjmować rocznie około 2,5 miliona pasażerów). W tym celu konieczna jest rozbudowa terminalu i budowa nowej drogi kołowania.

W ramach inwestycji mieszkańcy sąsiednich osiedli domagają się wybudowania ekranów akustycznych, które wyciszą hałas startujących i lądujących samolotów. Mogą też otrzymać odszkodowania, które zrekompensują zmniejszenie wartości ich posesji.

Swoje protesty mieszkańcy mogą zgłaszać do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska już tylko do 8 listopada. Do tej pory do urzędników trafił tylko jeden taki wniosek. Jeśli będzie ich więcej, może się okazać, że rozbudowa lotniska zostanie opóźniona.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
42.47 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro