Reklama
Reklama

Europejski Dzień Otyłości

24 października w całej Europie obchodzony jest Dzień Otyłości. Problem z utrzymaniem wagi mają przede wszystkim mieszkańcy krajów wysoko rozwiniętych.

Choć jeszcze do niedawna otyłość dotykała przede wszystkim osób starszych, u których ze względu na wiek zwalniają procesy związane z przemianą materii, coraz częściej słyszymy o przypadkach skrajnej nadwagi u dzieci i młodzieży.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Niewłaściwe nawyki żywieniowe i brak ruchu to podstawowa przyczyna problemów z utrzymaniem wagi. Dzieci od najmłodszych latach mają np. w szkołach styczność z niezdrowym jedzeniem. Sklepiki przepełnione są słodkimi napojami, batonami, chipsami i pączkami. Trudno tam znaleźć owoce, czy naturalne soki (np. marchewkowy).

Winę za otyłość dziecka w dużej mierze ponoszą również rodzice, którzy chcąc dogodzić maluchom, pozwalają im na nieograniczone jedzenie słodkości. W daniach królują tzw. fast foody - frytki, hamburgery, pizze, czy spagetti. W diecie brakuje warzyw i owoców, których zadaniem jest dostarczanie organizmowi podstawowych witamin.

Z badań specjalistów wynika, że około 60% Polaków ma nadwagę. Przez to jesteśmy dużo bardziej narażeni na zawał serca, wystąpienie u nas cukrzycy, czy nadciśnienia. Choć większość z nas doskonale o tym wie, lekceważy te informacje.

Europejski Dzień Otyłości to okazja, by przeanalizować swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe i pomyśleć, co można w nich zmienić. Na lepsze. Kaczka po wielkopolsku w towarzystwie pyz i modrej kapusty jest pyszna, ale zbyt duże jej ilości doprowadzą nas do poważnych problemów zdrowotnych. Pamiętajmy o tym. Nie tylko 24 października.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-2℃
-5℃
Poziom opadów:
1.6 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
63.71 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro