Reklama

Park&Ride: parkingi jednak będą!

Już w przyszłym roku ma powstać pierwszy parking typu Park&Ride. Będzie zlokalizowany przy ulicy Szymanowskiego.

W lipcu 2010 roku informowaliśmy, że trzy firmy, które miały wybudować parkingi przy trasie PST, wycofały swoje oferty. Parkingi Park&Ride miały być zlokalizowane w trzech miejscach: przy ulicy Szymanowskiego, przy pętli na osiedlu Sobieskiego i przy skrzyżowaniu ulic Roosevelta i Poznańskiej. Inwestorzy mieli tam wybudować dwukondygnacyjne budynki nie tylko z parkingami, ale też z punktami usługowymi i sklepami. Ponieważ obiekty miały powstać w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, prywatni inwestorzy czerpaliby zyski z budynków umiejscowionych na miejskich gruntach przez 30 lat. Później stałyby się miejską własnością. Jak się okazało - takie rozwiązanie nie przekonało inwestorów. Wszyscy wycofali swoje oferty.

Są jednak dobre wiadomości - pierwszy parking Park&Ride powstanie już w przyszłym roku. I to bez konieczności budowania zaawansowanych obiektów. 1 października Zarząd Transportu Miejskiego wszedł bowiem w posiadanie parkingu znajdującego się przy ulicy Szymanowskiego (w pobliżu lokalizacji niezrealizowanego obiektu parkingowo-handlowego). Firma, która dzierżawi parking, ma podpisaną umowę do marca 2011 roku. Następnie zostanie tam utworzony pierwszy w naszym mieście parking Park&Ride.

Nie będzie on tak spektakularny jak początkowo planowano - zmieści około 200 samochodów, a nie 450. Co ważne, nie trzeba będzie ponosić kosztów związanych z budową obiektów parkingowych. Auta będą bowiem parkować na dużym placu.

Czy i kiedy powstaną następne parkingi? ZTM chce stworzyć jeszcze jeden - przy ul. Cmentarnej. Nastąpi to jednak dopiero po 2012 roku. W planach są też parkingi budowane przez prywatnych inwestorów, m.in. przy pętli na ul. Starołęckiej i na Górczynie.

Parkingi Park&Ride lub Park&Go sprawdzają się w wielu miastach świata. Pozwalają kierowcom zostawić swój samochód w bezpiecznym miejscu za określoną cenę karty parkingowej. Karta ta jest o tyle wygodna, że umożliwia nam poruszanie się komunikacją miejską bez dodatkowych opłat. W europejskich metropoliach z takiego rozwiązania korzystają każdego dnia tysiące osób. Jak będzie w Poznaniu? Dowiemy się w najbliższych latach.

Czy przesiadłbyś się do komunikacji miejskiej, gdyby w Poznaniu były parkingi Park&Ride?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla całego regionu!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
7.98 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro